• Zespół rowka nerwu łokciowego

    Łokieć

    Zespół rowka nerwu łokciowego

    29.03.2020
    W zespole rowka nerwu łokciowego dochodzi do przewlekłego podrażnienia nerwu łokciowego w obrębie bruzdy nerwu na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Podrażnienie nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego jest drugim pod względem częstości występowania zespołem uciskowym kończyny górnej.
  • Artroskopia stawu łokciowego

    Łokieć

    Artroskopia stawu łokciowego

    29.03.2020
    Artroskopia to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu artroskopu (specjalna wielofunkcyjna kamera zaprojektowana do pracy wewnątrz stawu). Ze względu na jej niewielkie rozmiary cięcia skórne mają długość kilku milimetrów. Ten rodzaj operacji umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza stawu na monitorze pozwalając na dokładniejszą diagnozę jak również przeprowadzenie niezbędnych...
  • Łokieć tenisisty

    Łokieć

    Łokieć tenisisty

    29.03.2020
    Chociaż dolegliwość nazywa się łokciem tenisisty, to niewiele z tenisem ma wspólnego. Klasyczny łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, czyli mówiąc prościej – zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Zmiany te powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów.
  • Łokieć golfisty

    Łokieć

    Łokieć golfisty

    29.03.2020
    Entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, określane potocznie jako łokieć golfisty, jest to zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Ból związany jest najczęściej z przeciążeniem przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka.
  • Zespół cieśni nadgarstka

    Ręka i nadgarstek

    Zespół cieśni nadgarstka

    29.03.2020
    Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Dolegliwości dotyczą na ogół ręki dominującej, która jest regularnie przeciążana wykonywaniem powtarzających się czynności. Zespół cieśni nadgarstka może też mieć inne przyczyny.
  • Złamanie kości łódeczkowatej

    Ręka i nadgarstek

    Złamanie kości łódeczkowatej

    29.03.2020
    Kość łódeczkowata jest jedną z ośmiu kości nadgarstka i jest największą kością szeregu bliższego. Złamanie kości łódeczkowatej jest najczęstszym złamaniem kości nadgarstka i stanowi ok. 70% wszystkich złamań w jego obrębie. Do urazu dochodzi najczęściej podczas upadku na zgięty grzbietowo nadgarstek, tzw. podparcie.
  • Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

    Ręka i nadgarstek

    Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

    29.03.2020
    Palec butonierkowaty to deformacja, która jest częstym schorzeniem związanym z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca. Na czym polega ta deformacja? Jakie są formy leczenia w obrębie stawów palców dłoni?
  • Skręcenie nadgarstka

    Ręka i nadgarstek

    Skręcenie nadgarstka

    29.03.2020
    Skręcony nadgarstek jest bardzo popularnym urazem. Narażeni na nie są przede wszystkim młodzi ludzie uprawiający sport, szczególnie ekstremalny, a także osoby starsze, którym uraz ten najczęściej zdarza się podczas potknięć lub upadków na śliskiej nawierzchni. Ból nadgarstka może być spowodowany naciągnięciem lub zerwaniem wiązadeł. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń więzadła...
  • Ganglion - przyczyny, leczenie

    Ręka i nadgarstek

    Ganglion - przyczyny, leczenie

    29.03.2020
    Rozwój cywilizacji ułatwił ludziom funkcjonowanie, ale doprowadził też do powstania nowych jednostek chorobowych, jak np. opisany poniżej ganglion nadgarstka. Zmienił się profil aktywności – a co za tym idzie – partie ciała najsilniej angażowane każdego dnia. Codzienna praca przed komputerem, wielokrotne uderzenia w klawiaturę, kasę fiskalną, czy uprawianie sportów (takich jak np. gra w tenisa) mogą...
  • Choroba De Quervaina

    Ręka i nadgarstek

    Choroba De Quervaina

    29.03.2020
    Choroba De Quervaina, określana również jako zespół De Quervaina, to inaczej zaciskające zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki. Przedział ten mieści się w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej i zawiera ścięgna mięśni odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka wraz z pochewkami.
  • Choroba Dupuytrena - leczenie

    Ręka i nadgarstek

    Choroba Dupuytrena - leczenie

    29.03.2020
    Przykurcz rozcięgna dłoniowego, zwany chorobą Dupuytrena, charakteryzuje się łagodnym rozrostem rozcięgna dłoniowego z następczym przykurczem zgięciowym palców. Etiologia choroby jest niejasna. Wymienia się wiele czynników wpływających na powstanie choroby, w tym uwarunkowania genetyczne. Może występować rodzinnie, częściej pojawia się u osób chorujących na cukrzycę, padaczkę, choroby wątroby i...
  • Wertebroplastyka

    Kręgosłup

    Wertebroplastyka

    29.03.2020
    Wertebroplastyka - cementowanie kręgosłupa, to procedura stosunkowo przyjazna dla pacjenta i dostępna dla każdego - czy to dla osoby starszej, obciążonej kardiologicznie, bądź z chorobą nowotworową. Warunkiem jest wyleżenie 15-20 minut na brzuchu.
  • Ból kręgosłupa - poznaj przyczyny bólu pleców

    Kręgosłup

    Ból kręgosłupa - poznaj przyczyny bólu pleców

    28.03.2020
    Ból kręgosłupa, a potocznie ból krzyża jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród ludzi czynnych zawodowo! Aż 50-80% dorosłej populacji doświadcza bólu kręgosłupa, a 40% ludzi doświadcza bólu pleców każdego roku. Dane te wyglądają bardzo poważnie, dlatego warto przyjrzeć się zagadnieniu bólu kręgosłupa nieco dokładniej.
  • Ćwiczenia na kręgosłup

    Kręgosłup

    Ćwiczenia na kręgosłup

    28.03.2020
    Tempo dnia codziennego, niska jakość życia i brak troski o własne zdrowie są przyczyną wielu schorzeń, również kręgosłupa, którego ból można wyeliminować przez odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia na kręgosłup. Dolegliwości bólowe w tym obszarze mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Ból kręgosłupa wpływa na obniżenie sprawności fizycznej, co może wiązać się z koniecznością ograniczenia lub...
  • Skolioza

    Kręgosłup

    Skolioza

    28.03.2020
    Skolioza i korekcja wad postawy ciała wymaga indywidualnie dobranej terapii. Określając cele postępowania terapeutycznego, należy wziąć pod wielkość skrzywienia oraz wiek kostny dziecka.
  • Rwa kulszowa

    Kręgosłup

    Rwa kulszowa

    28.03.2020
    Wyróżniamy dwie rwy: rwę kulszową - związaną z częścią lędźwiową kręgosłupa oraz obejmującą część szyjną - rwę barkową. Bardzo nieprzyjemny przebieg ma rwa kulszowa, gdzie uciążliwy ból promieniuje od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, przez pośladek i tylną powierzchnię kończyny dolnej, aż do stopy. Ból, w dużej mierze ograniczający codzienną aktywność, może pojawić się nagle lub narastać...
  • Kręgozmyk

    Kręgosłup

    Kręgozmyk

    28.03.2020
    Kręgozmyk to stan, w którym jeden kręg przesuwa się w stosunku do drugiego, do przodu. Wśród pacjentów wyróżniamy dwie główne grupy: osób młodszych, statystycznie poniżej 50. roku życia (przy czym z reguły są to osoby 30-40-letnie) oraz pacjentów powyżej 50. roku życia (z reguły mają około 60-70 lat).
  • Kręgoszczelina

    Kręgosłup

    Kręgoszczelina

    28.03.2020
    Kręgoszczelina to schorzenie, które w zdecydowanej większości przypadków jest rozpoznawane u osób młodych i bardzo aktywnych ruchowo. Praktycznie nie zdarza się u ludzi nieaktywnych fizycznie, spędzających większość czasu np. przy komputerze. Schorzenie to wynika ze specyfiki ruchu, ale również i faktu, że kość nie jest dojrzała i nie jest tak wytrzymała mechanicznie, jakbyśmy chcieli.
  • Skręcenie stawu skokowego

    Stopa i staw skokowy

    Skręcenie stawu skokowego

    28.03.2020
    Skręcenie stawu skokowego, określane potocznie jako skręcenie kostki, jest jednym z najczęstszych urazów nogi. Co roku kontuzji tej doznają tysiące ludzi, a polega ona na znacznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie skokowym. Zwichnięcie kostki prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Zdecydowanie najwięcej przypadków – szacuje się, że nawet ok. 95 procent – to podwichnięcie się stopy do...
  • Złamanie zmęczeniowe

    Stopa i staw skokowy

    Złamanie zmęczeniowe

    28.03.2020
    Kontuzja ta, zwana często złamaniem przeciążeniowym, może być zlokalizowana w wielu miejscach układu kostno-stawowego. Jednak najczęściej dotyczy piszczeli, kości śródstopia, kości piętowej i strzałkowej.