• Choroba Osgood-Schlattera u młodych sportowców

    Ortopedia dziecięca

    Choroba Osgood-Schlattera u młodych sportowców

    07.09.2020
    Historyczna nazwa choroby Osgood-Schlattera to jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej. Obecnie wiemy, że to schorzenie z grupy chorób przeciążeniowych, a nie jak wcześniej sądzono martwica niedokrwienna. Częstą przyczyną bólu kolana u aktywnej fizycznie młodzieży bywa właśnie choroba Osgood-Schlattera. Jest to stan zapalny guzowatości kości piszczelowej, który przebiega z miejscowym bólem i...
  • Kolana koślawe u dziecka, jak rozpoznać i leczyć

    Ortopedia dziecięca

    Kolana koślawe u dziecka, jak rozpoznać i leczyć

    04.09.2020
    Koślawość kolan jest stanem, w którym dalsza część kończyny jest odchylona do boku od linii środkowej ciała. Wówczas kończyny dolne przypominają literę X, czyli oba kolana stykają się, a między przyśrodkowymi kostkami jest przerwa. Odległość ta w warunkach prawidłowych nie powinna przekraczać 5 cm. Oś mechaniczna przebiega wówczas bocznie od środka stawu. Za patologię uznaje się koślawość...
  • Złamanie obojczyka – pierwsza pomoc i leczenie

    Bark

    Złamanie obojczyka – pierwsza pomoc i leczenie

    10.07.2020
    Złamanie obojczyka jest dość powszechnym urazem i stanowi około 5 procent wszystkich złamań u osób dorosłych. Bardzo rzadko złamaniu ulegają oba obojczyki. Do urazu dochodzi najczęściej w wyniku upadku na wyprostowane ramię, na które wywierany jest duży nacisk prowadzący do pęknięcia kości lub bezpośredniego upadku na bark. Złamany obojczyk może utrudniać poruszanie ręką i jest bardzo bolesny,...
  • Przepuklina kręgosłupa – jak ją zdiagnozować i leczyć?

    Kręgosłup

    Przepuklina kręgosłupa – jak ją zdiagnozować i leczyć?

    08.06.2020
    Przepuklina kręgosłupa to poważny stan związany z ostrym lub przewlekłym bólem, mogący prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości oraz problemów neurologicznych. Często określana jako wypadnięcie dysku, przepuklina kręgosłupa, związana jest z wysunięciem się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową z uciskiem na rdzeń lub korzenie nerwowe.
  • Płaskostopie - przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

    Stopa i staw skokowy

    Płaskostopie - przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

    08.06.2020
    Jeśli stopy są płaskie i nie są wygięte w łuk, to jesteśmy narażeni na odczuwanie przykrych dolegliwości bólowych, szczególnie podczas intensywnej aktywności fizycznej. Ten stan to płaskostopie, czyli stopa płasko-koślawa bolesna. Czy płaska stopa, określana potocznie jako platfus, jest powodem do niepokoju? Czy od razu należy szukać pomocy u ortopedy lub fizjoterapeuty? Odpowiedź nie jest...
  • Konflikt udowo-panewkowy – objawy, przyczyny i leczenie

    Biodro

    Konflikt udowo-panewkowy – objawy, przyczyny i leczenie

    29.05.2020
    Ból stawu biodrowego nie jest już wyłącznie domeną osób starszych, prowadzących siedzący tryb życia. Coraz częściej do poradni ortopedycznych zgłaszają się z tą dolegliwością osoby w wieku 30-40 lat, czasem też młodsze, prowadzące aktywny tryb życia. Jedną z przyczyn bólu może być rozpoznawany przez ortopedów, radiologów, czy fizjoterapeutów konflikt udowo-panewkowy - Femoroacetabular Impingement...
  • Endoproteza kolana

    Kolano

    Endoproteza kolana

    05.05.2020
    Osoby starsze, które borykają się z uciążliwym bólem kolan, mają możliwość terapii ostatniej szansy, a jest nią endoprotezoplastyka. Gdy rehabilitacja i farmakoterapia nie przynoszą zadowalających efektów w leczeniu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kolana, konieczny staje się zabieg chirurgiczny wszczepienia endoprotezy kolana.
  • Ból pięty przy chodzeniu. Jak wyleczyć bolące pięty?

    Stopa i staw skokowy

    Ból pięty przy chodzeniu. Jak wyleczyć bolące pięty?

    28.04.2020
    Przyczyny bólu stopy w okolicy pięty są bardzo różne. Wiele dolegliwości zaczyna się już w młodym wieku, dlatego ból pięty bardzo często ma związek z noszeniem źle dobranego obuwia lub niewłaściwych wkładek do butów.
  • Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego

    Kręgosłup

    Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego

    15.04.2020
    Zabieg ten wykonywany jest w celu stabilizacji objętej procesem chorobowym części kręgosłupa oraz zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe. Osiąga się to poprzez wprowadzanie odpowiednich implantów, dzięki którym można połączyć od tyłu objęte chorobą kręgi. Usuwa się również te fragmenty patologicznie zmienionej kości oraz tkanek miękkich, które powodują ucisk na...
  • Dyscektomia

    Kręgosłup

    Dyscektomia

    15.04.2020
    Zabieg ten wykonywany jest w celu usunięcia przemieszczonej części krążka międzykręgowego (tzw. przepukliny), a co za tym idzie zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
  • Ostrzyknięcie kręgosłupa

    Kręgosłup

    Ostrzyknięcie kręgosłupa

    15.04.2020
    Jest to precyzyjnie przeprowadzona iniekcja, która w swoim założeniu ma przynieść pacjentowi zmniejszenie bólu poprzez zmniejszenie obrzęku oraz miejscowego stanu zapalnego. Uzyskuje się to poprzez podanie mieszaniny środka miejscowo znieczulającego oraz glikokortykosteroidu. Jest to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym.
  • Pięta Haglunda | Choroba Haglunda-Severa

    Ortopedia dziecięca

    Pięta Haglunda | Choroba Haglunda-Severa

    02.04.2020
    W wieku rozwojowym dzieci i młodzieży, zwłaszcza u chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu, może dochodzić do bólu pięty, które określane jest chorobą Haglunda-Severa. Jest to schorzenie zaliczane do martwic jałowych. Ból nie jest wynikiem pojedynczego urazu, a bardziej zależy od aktywności fizycznej i forsownych treningów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ ból pięty pojawia się również...
  • Preluksacja - badanie USG bioderek dzieci

    Ortopedia dziecięca

    Preluksacja - badanie USG bioderek dzieci

    02.04.2020
    Badanie preluksacyjne jest jednym z bardziej istotnych, które powinno być wykonane w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zwykle trwa ono od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesne, a także bezinwazyjne dla maluszka.
  • Zwichnięcie barku

    Bark

    Zwichnięcie barku

    29.03.2020
    Budowa stawu ramiennego, często określanego przez pacjentów jako staw barkowy, czyni go najbardziej ruchomym stawem w naszym ciele. Zakres ruchów nie jest ograniczony żadnymi strukturami kostnymi, ograniczany jest jedynie przez torebkę stawową, obrąbek, więzadła i mięśnie, dlatego może w nim zachodzić wiele niepożądanych ruchów powodujących przeciążenia tkanek miękkich, prowadząc do uszkodzeń.
  • Artroskopia barku

    Bark

    Artroskopia barku

    29.03.2020
    Artroskopia jest to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu endoskopu przez niewielkie nacięcie. Umożliwia to obejrzenie wnętrza stawu na monitorze w celu dokładniejszej diagnozy oraz przeprowadzenia niezbędnych procedur leczniczych. W tym celu wykonuje się dodatkowe nacięcia (najczęściej dwa lub trzy), przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne.
  • Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

    Bark

    Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

    29.03.2020
    SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) jest to uszkodzenie przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia do panewki oraz górnej części obrąbka stawowego. Najczęściej dochodzi do niego u sportowców oraz ludzi aktywnie uprawiających sport. Rozpoznawanych jest wiele typów takiego uszkodzenia.
  • Zamrożony bark

    Bark

    Zamrożony bark

    29.03.2020
    Zamrożony bark – zespół zamrożonego barku (ZZB) może być częstą przyczyną przewlekłego bólu barku. Dotyczy około 2-5% populacji, w tym głównie kobiet. Jest chorobą uleczalną, ale rekonwalescencja zajmuje długi czas, a sama choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ponadto, u części pacjentów, schorzenie to może wystąpić w przeciwległej kończynie i ustąpić samoistnie po kilku miesiącach do 2...
  • Niestabilność stawu ramiennego

    Bark

    Niestabilność stawu ramiennego

    29.03.2020
    Nawracające zwichnięcia stawu ramiennego, z poczuciem niepewności w tym stawie, określane jest jako niestabilność barku. Dochodzi do niej najczęściej po zwichnięciu w wyniku urazu, rzadziej pojawia się na tle wiotkości tkanek miękkich. Na stabilność stawu ramiennego wpływ ma wiele czynników: prawidłowy kształt kości, obrąbek stawowy, torebka stawowa z więzadłami i mięśnie otaczające staw.
  • Uszkodzenia stożka rotatorów | przyczyny, objawy, leczenie

    Bark

    Uszkodzenia stożka rotatorów | przyczyny, objawy, leczenie

    29.03.2020
    Stożek rotatorów, inaczej zwany pierścieniem rotatorów, pokrywa przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego. Jest strukturą powstałą ze ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Jego główną funkcją jest stabilizacja głowy kości ramiennej w stawie, unoszenie ramienia oraz ruchy obrotowe w stawie.
  • Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego

    Bark

    Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego

    29.03.2020
    Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego nie jest częstym schorzeniem, występuje z reguły u sportowców, także amatorów, pracujących z barkiem uniesionym, np. wykonujących rzuty bądź ćwiczących w siłowni.