Czym zajmuje się uroginekologia?
Uroginekolog zajmuje się problemami klinicznymi związanymi z dysfunkcją dna miednicy, które wpływają na pęcherz, narządy rozrodcze i jelita. Zaburzenia dna miednicy obejmują: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego, nietrzymanie stolca, a także wypadanie narządów miednicy, w tym cewki moczowej, pęcherza, pochwy, macicy, jelit i odbytnicy. Uroginekologia jest podspecjalnością ginekologii, a w niektórych krajach znana jest również jako żeńska medycyna miednicy i chirurgia rekonstrukcyjna ponieważ coraz częściej uroginekolodzy pomagają kobietom, które podczas porodu doznały urazu krocza.
Jakie schorzenia leczy uroginekologia?
Szacuje się, że uroginekologia może być pomocna nawet co trzeciej kobiecie po 50. roku życia, borykającej się z nietrzymaniem moczu. Niestety problem może być znacznie szerszy i dotyczyć nie tylko kobiet w starszym wieku. Uroginekologia ma obszerny zakres i zajmuje się leczeniem m.in.:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- nadreaktywność pęcherza moczowego,
- pęcherz neurogenny,
- zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej,
- zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej,
- przetoki moczowo-płciowe.
Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna, choć w Polsce nadal jest mało znana, to jej zalety fizjoterapeutyczne zaczynają być doceniane. Tą bardzo ważną gałąź fizjoterapii zajmującą się przywracaniem sprawności i funkcji w obszarze miednicy mniejszej kobiety przybliży fizjoterapeutka uroginekologiczna Rehasport w Gdańsku Magdalena Paszko.
Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Fizjoterapia uroginekologiczna, to dość nowa i jeszcze nierozpowszechniona dziedzina fizjoterapii. Często pacjenci z Gdańska z zaburzeniami uroginekologicznymi nie wiedzą, że mogą ze swoim problemem udać się do fizjoterapeuty, który ukończył dodatkowe szkolenia w tym zakresie. Rehabilitacja ma działanie profilaktyczne, diagnostyczne oraz terapeutyczne i obejmuje pacjentów w każdym wieku. Dysfunkcje, z którymi spotykają się fizjoterapeuci uroginekologiczni w swoim gabinecie obejmują: różne postacie nietrzymania moczu, obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie stolca, gazów, dolegliwości bólowe miednicy, zaburzenia seksualne (w tym bóle podczas stosunku). Daje dużo nadziei fakt, że wśród kobiet w ciąży i po porodzie fizjoterapia zaczyna być coraz bardziej popularna.
Kto może skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej w Gdańsku?
Fizjoterapia uroginekologiczna w Gdańsku skierowana jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, choć dużo większy procent w gabinecie stanowią kobiety. Mężczyźni również borykają się z zaburzeniami w obrębie układu moczowo-płciowego tj.: nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne czy przewlekły ból miednicy. Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu jest operacja prostaty (prostatektomia).
Problem nietrzymania moczu na ogół kojarzy się ze starością. Czy na fizjoterapię uroginekologiczną w tym zakresie zgłaszają się ludzie młodzi?
To prawda, że wiek jest dodatkowym czynnikiem ryzyka nietrzymania moczu, wynika to m.in. ze zmniejszonej elastyczności tkanki łącznej. Nasi pacjenci to w dużej mierze ludzie młodzi, aktywni zawodowo, którzy chcą wrócić do pełnego komfortu życia. Jak wiadomo te schorzenia są dla wielu pacjentów bardzo wstydliwe co wpływa na ich samoocenę, życie społeczne czy relacje intymne.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży?
Kobiety mogą pojawić się w każdym miesiącu ciąży wraz ze zgodą od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do rehabilitacji. Choć zazwyczaj rozpoczyna się systematyczne przygotowanie do porodu w 2 trymestrze, gdzie u pacjentki zaczynają być widoczne zmiany. Fizjoterapeuta uczy jak prawidłowo aktywizować oraz rozluźniać mięśnie dna miednicy jako prewencję nietrzymania moczu, przeprowadza terapię manualną tkanek miękkich, trening pod kątem wzmacniania i rozluźniania najbardziej narażonych na przeciążenia mięśni, jak i przygotowanie organizmu do samego porodu.
Jakich problemów po porodzie mogę się spodziewać kobiety i czy tu fizjoterapia uroginekologiczna również może pomóc?
Ciąża, jak i poród, jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu kobiety, dlatego wiele z nich boryka się z dysfunkcjami układu moczowo-płciowego, mięśniowo-powięziowego czy trawiennego. Oficjalne dane epidemiologiczne szacują, że 15-30% zmaga się z nietrzymaniem moczu, z inkontynencją anorektalną po porodach pochwowych 23%, obniżeniem narządów rodnych, rozejściem mięśnia prostego brzucha. Fizjoterapeuta również mobilizuje bliznę: po porodzie naturalnym po pęknięciu/nacięciu krocza (epizjotomii) jak i po cesarskim cięciu.
Czy w sferze intymnej jak brak satysfakcji we współżyciu, fizjoterapia uroginekologiczna również może mieć zastosowanie?
Jak najbardziej, życie seksualne jest bardzo ważną sferą życia człowieka, a jego brak prowadzi do frustracji i do braku satysfakcji z pożycia partnerskiego. Ból podczas stosunku może wynikać z podwyższonego napięcia mięśniowego, obniżenia narządów rodnych czy uszkodzenia nerwu sromowego. Inny czynnik, który może mieć na te dolegliwości wpływ jest aspekt emocjonalny dlatego może się zdarzyć, że fizjoterapeuta skieruje pacjenta do psychoterapeuty.
Jak wygląda fizjoterapia uroginekologiczna w Gdańsku?
W Gdańskiej placówce Rehasport fizjoterapia przeprowadzana jest w zamkniętym gabinecie tak, żeby pacjentka czuła się jak najbardziej komfortowo podczas wywiadu czy terapii. Pierwsza wizyta wygląda podobnie jak klasyczna rehabilitacja ortopedyczna czy neurologiczna tzn. obszerny wywiad i pełna diagnostyka. Dodatkowo pacjentka wypełnia ankietę dotyczącą oddawania moczu, stolca, obniżenia narządów rodnych i życia seksualnego. Zazwyczaj na wizycie fizjoterapeuta proponuje badanie przezpochwowe w celu oceny dna miednicy tylko za pisemną zgodą pacjentki, które w każdej chwili może przerwać. Tak po pełnej diagnostyce można zaplanować terapię dla pacjentki.
Ile na ogół trwa terapia uroginekologiczna?
Oczywiście zależy to od rodzaju dysfunkcji uroginekologicznej jak i czasu zmagań pacjenta z tym problemem. Biorąc za przykład wysiłkowe nietrzymanej moczu, przy regularnych wizytach i sumiennie wykonywanych ćwiczeniach w domu pierwsze efekty pacjent może odczuć już po 3 tygodniach. Ale jak wspominałam wyżej ważna jest diagnostyka na pierwszej wizycie aby dobrać indywidualny program rehabilitacji do pacjenta.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny w Gdańsku pomoże Państwu w przypadku następujących problemów:
- nietrzymania moczu
- parć naglących
- obniżenia narządów miednicy mniejszej
- bolesnych miesiączek
- bolesnego współżycia
- poporodowego uszkodzenia mięśni dna miednicy
- przygotowanie do zabiegu operacyjnego w obrębie miednicy
Testy diagnostyczne
Mobilizacje wisceralne
Rozluźnianie mięśni dna miednicy
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
Ćwiczenia wzmacniające
Ćwiczenia rozluźniające
Jeśli chcesz umówić się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego w Gdańsku zadzwoń pod numer: +48 / 616 281 181 lub umów wizytę online
Powiązane artykuły: rehabilitacja kobiet w ciąży.
Bibliografia:
- Fizjoterapia uroginekologiczna w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet - M Waleczek - 2019
- Wybrane metody fizjoterapeutyczne w leczeniu dysfunkcji mięśni dna miednicy - Matulska Małgorzata - 2018
- Rehabilitacja w ginekologii - Kompleksowe leczenie schorzeń uroginekologicznych - Znaczenie fizjoterapii - DR N. MED. PAWEŁ SZYMANOWSKI, MGR ANNA WÓJCIK, DR WIOLETTA KATARZYNA SZEPIENIEC, PROF. MARCIN JÓŹWIK
- What Is a Urogynecologist? - Written by WebMD Editorial Contributors Medically Reviewed by Dan Brennan, MD on June 28, 2021