Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry takie jak: grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Metoda została opracowana przez dr Kenzo Kase w latach 70. ubiegłego wieku. Jej zasady oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka. Przez lata kinesiotaping „zarezerwowany” był głównie dla sportowców, jednak przez ostatnie dekady koncepcja ta bardzo się rozwinęła. Kinesiotaping zdobył uznanie fizjoterapeutów na całym świecie i coraz powszechniej wykorzystywany jest w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Kinesiotaping jest nie tylko samodzielną metodą fizjoterapeutyczną, ale przede wszystkim stanowi doskonałe uzupełnienie innych technik terapeutycznych (m.in. terapii manualnej, kinezyterapii czy redukcji obrzęków).
Jak działa Kinesiotaping?
Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów, pomaga w szybszej ewakuacji krwiaków i redukcji obrzęków, a także poprzez mechaniczne odbarczenie receptorów bólowych w skórze i mięśniach (zmniejszenie dolegliwości bólowych). Warto także zaznaczyć, iż jest techniką bardzo bezpieczną, o czym świadczy jej szerokie zastosowanie w pediatrii, u osób w podeszłym wieku, a nawet kobiet w ciąży.
Kiedy stosuje się Kinesiotaping?
Kinesiotaping może być stosowany w przypadku wielu dolegliwości. Do wskazań należą:
- Stany po urazach: leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł np. dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa czy paluch koślawy.
- Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak: bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe stawu ramiennego, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty), ostroga piętowa.
- Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa).
- Leczenie blizn i krwiaków.
- Wskazania do drenażu limfatycznego (kinesiotaping limfatyczny), czyli w zaburzeniach krążenia chłonki: obrzęki występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży.
- Korekcja wad postawy, na przykład skoliozy.
- Podniesienie sprawności, wydolności i poprawa czucia głębokiego (propriocepcji), a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu wyczynowego i amatorskiego.
- Leczenie niektórych dysfunkcji spowodowanych pracą receptorów skóry i powięzi: zaburzenia równowagi, niektóre zaburzenia oddechowe.
Prewencyjne zastosowanie tapingu
Warto zwrócić uwagę na zabezpieczające zastosowanie tapingu (prewencyjne) przed powstaniem czy nasileniem kontuzji. Jeżeli uprawia się sport i rozpoczyna przygotowania do jakiegoś wydarzenia, jak maraton, zawody, wyjazd na narty, warto się nad tym zastanowić, gdyż kinesiotaping może nas wspomóc w treningach i ochronić przed powstaniem kontuzji.