Jak leczy się ostrogę piętową?
Podstawą jest leczenie zachowawcze mające na celu zmniejszenie bólu i stanu zapalnego. Kluczowa jest zmiana codziennej aktywności w celu uniknięcia obciążenia bolesnego obszaru. Wsparciem może być wymiana obuwia na buty z odpowiednim wsparciem łuku oraz dedykowane wkładki ortopedyczne, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, poprawiając rozkład nacisku i amortyzację stopy. Lekarz może również przypisać niesteroidowe leki przeciwzapalne, a w ostateczności skierować na zabieg operacyjny obejmujący usunięcie ostrogi kostnej lub zwolnienie napiętego ścięgna.
Czy ćwiczenia na ostrogę piętową są skuteczne w leczeniu?
Regularne wykonywanie ćwiczeń na ostrogę piętową uznawane jest za skuteczny sposób w jej leczeniu, który może przynieść znaczną ulgę w bólu oraz poprawić funkcjonowanie stopy. Ćwiczenia te zazwyczaj koncentrują się na rozciąganiu ścięgna Achillesa i mięśni podudzia, co może pomóc w zmniejszeniu napięcia powięzi (ścięgno rozciągające się wzdłuż spodu stopy) i łagodzeniu objawów.
Ćwiczenia na ostrogę piętową mogą nie tylko pomóc w łagodzeniu bólu, ale także w zapobieganiu przyszłym problemom związanych z ostrogą piętową. Dobrze jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń skonsultować się z fizjoterapeutą, który może dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i monitorować postępy w leczeniu.
Jakie ćwiczenia wykonywać przy ostrodze piętowej?
Rolowanie rozcięgna podeszwowego. Umieść piłeczkę (im twardsza, tym lepiej) pod stopą, dokładnie przesuwaj ją po całej powierzchni, wzdłuż i w poprzek krawędzi stopy. Zatrzymaj na chwilę, w bolesnym miejscu, poczekaj aż ból zniknie i znajdź kolejne, bolesne miejsce.
Rozciąganie tylnej taśmy. Usiądź w siadzie z prostymi kolanami, postaraj się wyciągnąć kręgosłup jak najbardziej w górę, tak jakby głowa chciała dotknąć sufitu. Unieś ręce nad głowę, zadrzyj stopy na siebie (palce skierowanie na siebie). Wyobraź sobie, że masz paczkę między rękami i chcesz ją położyć jak najbliżej stóp.
Wspięcie na palce stóp. Złóż ręcznik, połóż na nim same palce u stóp, reszta stopy spoczywa na ziemi. Wykonaj wspięcie na palce, a następnie powoli opuść pięty. Wykonaj to kilkanaście razy.
Rozciąganie mięśnia brzuchatego łydki. Stań w wykroku. Pilnuj, by kolano z tyłu było wyprostowane (inaczej rozciągasz inny mięsień). Ugnij kolano z przodu i pochyl się tak, by czuć jak cała noga z tyłu się rozciąga. Staraj się nie odrywać pięty od podłogi.
Rozciąganie mięśnia płaszczkowatego. Stań w wykroku, ugnij kolano z tyłu, następnie zacznij zginać kolano z przodu i pochylać się do przodu. Ważne, by kolano z tyłu było cały czas ugięte. Zakres ruchu będzie mniejszy, niż jak przy rozciąganiu mięśnia brzuchatego łydki, ale również staraj się nie odrywać pięty od podłogi.
Rolowanie tylnej taśmy na rollerze. Podeprzyj się na rękach, drugą nogę możesz zgiąć w kolanie i położyć na podłodze, by łatwiej było się rolować. Połóż nogę na rollerze i przeroluj tył uda, a następnie tył łydki, w kilku pasmach, powoli.
Powiązane artykuły:
- Ostroga piętowa - przyczyny, objawy i leczenie
- Poznaj inne możliwe przyczyny powodujące ból pięty.