Stopnie skręcenia nadgarstka:
- Skręcenie 1. stopnia (łagodne) więzadło jest naciągnięte, ale nie jest zerwane.
- Skręcenie 2. stopnia (umiarkowane). więzadło jest częściowo zerwane.
- Skręcenie 3. stopnia (ciężkie). więzadło jest całkowicie zerwane lub oderwane od przyczepu do kości.
Skręcenie nadgarstka - przyczyny
Skręcenie nadgarstka jest najczęściej spowodowane upadkiem na wyciągniętą rękę. Może się to zdarzyć podczas codziennych czynności, ale często występuje podczas uprawiania sportu i rekreacji na świeżym powietrzu.
Objawy skręcenia nadgarstka:
- ból nadgarstka,
- ból nasila się podczas zginania i prostowania ręki,
- obrzęk stawu,
- siniak w okolicy nadgarstka,
- ocieplenie bolesnej okolicy,
- ograniczona ruchomość nadgarstka.
Więzadło łódeczkowato-księżycowate (SL)
Uszkodzenie tego wiązadła najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na dłoń z wyprostowanym oraz odchylonym łokciowo nadgarstkiem. W następstwie pojawia się obrzęk i ból wzdłuż grzbietu nadgarstka. Tkliwość najbardziej odczuwalna jest pomiędzy kością łódeczkowatą a księżycowatą. W rozpoznaniu najważniejsza jest ocena kliniczna oraz badania dodatkowe USG i MRI . Podczas wykonywania testu Watsona dolegliwości bólowe nasilają się i słyszalne jest „trzaśnięcie”. W przypadku zerwania więzadła łódeczkowato-księżycowatego widoczne jest poszerzenie radiologicznej szczeliny pomiędzy kośćmi i odczuwalna jest niestabilność grzbietowa. Uszkodzenie to można zauważyć na zdjęciu RTG wykonanym przy zaciśniętej pięści. Rezonans magnetyczny i USG pokazuje głównie całkowite rozerwanie więzadła
Leczenie operacyjne polega na artroskopii, podczas której wykonuje się zszycie lub rekonstrukcję więzadła. W uszkodzeniach przewlekłych konieczna staje się rekonstrukcja więzadła.
Więzadło księżycowato-trójgraniaste (LT)
Uszkodzenie tego wiązadła najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na wyprostowaną dłoń z wyprostowanym i odchylonym w kierunku promieniowym nadgarstkiem. Wśród objawów występuje ból po stronie łokciowej w nadgarstku oraz osłabienie kończyny. Tkliwość najbardziej odczuwalna jest pomiędzy kością łódeczkowatą a trójgraniastą. Rozpoznanie w większości przypadków opiera się na badaniu klinicznym. Badania RTG, USG oraz MRI nie zawsze potwierdzają uszkodzenie.
Leczenie, w przypadku braku całkowitego zerwania więzadła, opiera się na próbie leczenia zachowawczego. Wykonuje się unieruchomienie nadgarstka. Pacjent wraca do aktywności fizycznej po kilku tygodniach. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w przypadku braku efektów leczenia zachowawczego. Powrót do sportu możliwy jest po kilku miesiącach od zabiegu.
Skręcony nadgarstek – postępowanie pourazowe
Skręcenie nadgarstka wymaga szybkiego postępowania, które obejmuje:
- schłodzenie nadgarstka,
- unieruchomienie go bandażem,
- użycie stabilizatora.
W przypadku niezastosowania natychmiastowego unieruchomienia nadgarstka narażasz się na pourazowy przewlekły stan zapalny.
Zapobieganie skręceniu nadgarstka
Skręcenie nadgarstka zazwyczaj jest wynikiem z upadku, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas chodzenia po mokrej lub śliskiej poweirzchni. Skręcenie nadgarstka występuje również podczas uprawiania sportów, takich jak jazda na łyżwach, deskorolce i nartach. Noszenie ochraniaczy na nadgarstki, podczas wykonywania tych czynności, pomoże podeprzeć nadgarstek i zapobiec jego zbyt dużemu wygięciu do tyłu w przypadku upadku.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy ręki i nadgarstka.
Bibliografia:
- National Library of Sports Medicine - Wrist Sprain - Douglas D. May Jr; Matthew Varacallo. 2022
- Healthline - Everything You Need to Know About Treating a Sprained Wrist - Medically reviewed by Angela M. Bell, MD, FACP — By Kirsten Nunez on November 25, 2020
- Sports-Healt - What Is a Wrist Sprain? - Duretti Fufa, MD - 2019
- Beware the sprained wrist. The incidence and diagnosis of scapholunate instability - The Journal of Bone and Joint Surgery. British volumeVol. 70-B, No. 2 - WA Jones