Historia kliniki Rehasport to historia idei, za którą stało kilku lekarzy z pasją. I marzeń, do których spełnienia dążyli.
Rozmowy o powołaniu spółki Rehasport rozpoczęły się pod koniec 2003 roku, kilka miesięcy później – zostały zrealizowane. Z inicjatywy prof. Jacka Kruczyńskiego doszło do spotkania dr. hab. n. med. Tomasza Piontka oraz dr. n. med. Witold Dudzińskiego - i w rezultacie zawiązania spółki Rehasport.
W środę 8 grudnia 2004 roku, w historycznej Willi Bajerleina przy ul. Różanej 13 w Poznaniu, ówczesnej siedzibie Kliniki, przyjęty został pierwszy Pacjent.
Tak zaczęła się historia Rehasport.
Wkrótce grono udziałowców opuścili prof. Kruczyński oraz dr n. med. Marek Ruciński, a w 2008 roku udziały nabyli: prof. dr hab. Przemysław Lubiatowski, dr n. med. Tomasz Owczarski, dr n. med. Robert Spławski, a wkrótce też dr n. med. Marcin Dzianach, którego przyjście wiązało się z bardzo szybkim rozwojem działu diagnostyki obrazowej.
Od 2015 roku Rehasport ma podpisaną umowę partnerską z medycznym gigantem – Medicoverem. Po dziś dzień jest ważną częścią grupy Medicover.
Rozwój Rehasport. Z Poznania w Polskę
Dość szybko praca specjalistów z różnych dziedzin medycyny zyskała uznanie, do kliniki zaczęli przyjeżdżać pacjenci z całej Polski, w tym znani sportowcy, medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Już w 2005 roku Rehasport otworzył drugą siedzibę w Koninie, a później kolejne: w Gdańsku (2012) i Warszawie (2016).
Dodatkowo w 2010 roku rozpoczął się proces budowania sieci Licencjonowanych Ośrodków Rehabilitacyjnych – placówek fizjoterapeutycznych, których pracownicy, po uzyskaniu specjalnych certyfikatów (Paszportu Fizjoterapeuty), mogą pomagać pacjentom Rehasport pragnącym wracać do zdrowia bliżej swojego miejsca zamieszkania.
W 2023 roku sieć tworzyło już ponad sto ośrodków w całej Polsce.
Jednocześnie od samego początku działalności jedną z podstaw funkcjonowania Rehasport była pomoc osobom aktywnym: tak tym uprawiającym sport amatorsko, jak i zawodowcom. Od 2006 roku Rehasport był oficjalnym Partnerem Medycznym KKS Lech Poznań. Specjaliści z Rehasport towarzyszyli polskim olimpijczykom podczas najważniejszych dla nich zawodów: od Aten w 2004 roku począwszy. Później były igrzyska w Pekinie, Londynie, Vancouver, Soczi, Rio de Janeiro, Pjongczangu, by wreszcie w pandemicznym roku 2021 w Tokio lekkoatletów i żeglarzy (razem 10 z 14 polskich medali!) wspomagał siedmioosobowy sztab fizjoterapeutów, lekarza oraz trenera przygotowania motorycznego z Rehasport.
Nowa siedziba, Szpital, centrum dla fizjoterapeutów. Wszystko z korzyścią dla Pacjentów
Szybki rozwój Kliniki spowodował też zmianę głównej siedziby w Poznaniu - w 2008 roku Rehasport zajął całe piętro w Centrum Panorama przy ul. Góreckiej w Poznaniu. Powstały tam gabinety dla lekarzy i diagnostów, profesjonalna sala dla fizjoterapeutów (a następnie druga) oraz zaplecze organizacyjne. Wkrótce konieczne stało się zagospodarowanie kolejnego piętra, dodatkowo powstał sklep medyczny, a także Centrum Rezonansu Magnetycznego, posiadające najwyższej klasy sprzęt do badania MAGNETOM Spectra 3T formy Siemens.
Problem wynajmowania sal operacyjnych do zabiegów został rozwiązany poprzez stworzenie w 2013 roku Szpitala Rehasport przy ul. Jasielskiej w Poznaniu. Dodatkowo na Stadionie Miejskim KKS Lech Poznań - przy ul. Bułgarskiej, arenie EURO 2012, powstała kolejna lokalizacja Kliniki, tym razem ściśle dedykowana pracy fizjoterapeutów i sportowców.
To tam trafia obecnie większość Pacjentów potrzebujących wsparcia rehabilitantów, a także tam odbywają się badania sportowców, zawodników z różnych klubów, a nawet całych kadr narodowych. Podobne badania są prowadzone również w Rehasport w Gdańsku (od 2012 roku), a także w Warszawie (od 2016 roku).
Stworzenie sieci Licencjonowanych Ośrodków Rehabilitacyjnych pozwoliło także rozwinąć współpracę z największymi polskimi firmami ubezpieczeniowymi, która zapoczątkowana została w 2010 roku od wspierania Hestii w kwestiach pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Jej dalszym etapem były kolejne cykle szkoleń dla likwidatorów szkód, m.in. z Ergo Hestii, HDI czy PZU.
Sport na... pierwszym miejscu. Piłka nożna i nie tylko
Najpopularniejszą dyscypliną w Polsce, a także nadal w wielu krajach świata, pozostaje piłka nożna. Niemal od pierwszych dni funkcjonowania Rehasport, Klinika współpracowała tak z klubami, jak i leczyła piłkarzy, którzy zgłaszali się indywidualnie. Jako pierwszy na profesjonalną, pełną opiekę nad swoimi zespołami, zdecydował się Lech Poznań. W międzyczasie umowy o partnerstwie Klinika podpisywała z innymi przedstawicielami Ekstraklasy, m. in. Lechią Gdańsk i Wartą Poznań.
Ortopedzi i inni specjaliści aktywnie działali w ramach Komisji Medycznej Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także wspierali młodzieżowe akademie piłkarskie i trenerów z całego kraju. Nie tylko w trakcie codziennej pracy, ale również dzieląc się wiedzą i doświadczeniem podczas wielkich międzynarodowych konferencji, choćby Lech Cup. Aktywność Kliniki w walce o rozwój polskiego futbolu, podkreślona wsparciem prezesa PZPN Zbigniew Bońka, zaowocowała w 2014 roku przyznaniem certyfikatu FIFA Medical Centre of Excellence – najwyższego uznania Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.
Tym samym Rehasport, jako pierwsza klinika w Polsce, otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie i trafił do piłkarskiej rodziny razem ze słynnymi placówkami medycznymi z Barcelony, Nowego Jorku czy Londynu. Dało to możliwość uczestniczenia w innowacyjnych działaniach medycznych, realizowanych przez światowe ośrodki, np. Adidas Sports Medicine w Auckland, Oslo Sports Trauma Research Center, ASPETAR – Qatar Orthopaedic and Sports Medinice Hospital, FC Barcelona czy Hospital for Special Surgery in City of New York.
Zespół prowadzony przez dr hab. Monikę Grygorowicz z Rehasport stworzył dla FIFA koncept “Study: Bridging the gap among coaches, physician and physiotherapist: establishing the consensus on structured warm-up for football adolescent goalkeepers”, który przyczynił się do stworzenia wzorca prowadzenia przedmeczowej rozgrzewki przez bramkarzy na całym świecie.
Rehasport stał się także partnerem dla innych związków sportowych, które szukały profesjonalnej opieki medycznej dla swoich zespołów czy kadr narodowych. Poza wieloletnią współpracą z Polskim Związkiem Żeglarskim, warto tu wymienić umowy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, Polskim Związkiem Tenisa, Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich czy Polskim Związkiem Hokeja na Trawie. Klinika została dostrzeżona przez międzynarodowe organizacje, została choćby partnerem Australian Institute of Sport.
Inne spojrzenia na Rehasport. Fundacja, Akademia, nowoczesna technologia
W 2012 roku założona została Fundacja Rehasport, która miała wzmocnić „naukową” sferę obecności Kliniki. Jednym z jej celów było wspomaganie rozwoju nauki w zakresie ortopedii chirurgii kończyny górnej, rehabilitacji i innych dziedzin medycyny poprzez prowadzenie działalności wydawniczej, inicjowanie projektów i badań naukowych oraz ustanawianie stypendiów naukowych i sportowych.
Dzięki współpracy Fundacji z Polską Akademią Nauk, w 2016 roku udało się rozpocząć wydawanie czasopisma IRONS: kwartalnika naukowego, w którym pojawiają się poglądowe czy kazuistyczne prace z dziedziny rehabilitacji, fizjoterapii, ortopedii i neurofizjologii, a także te związane z diagnostyką i leczeniem urazów sportowych.
Ostatnim „dzieckiem” Rehasport w tej dziedzinie jest powstanie Akademii Rehasport – to projekt stworzony przez lekarzy i fizjoterapeutów dla... lekarzy i fizjoterapeutów. Mogą oni brać udział w szkoleniach i wymieniać się doświadczeniami, a także zdobywać wiedzę od najlepszych specjalistów z Rehasport. Dlaczego zostało to stworzone dla fizjoterapeutów i ortopedów razem, a nie osobno? Bo ich współpraca z Pacjentem ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia. To wizja twórcy polskiej szkoły ortopedii prof. Wiktora Degi, która w Rehasport jest kultywowana.
Szkolenia międzynarodowe, dla lekarzy z całego świata, prowadzone są głównie przez zespoły prof. Przemysława Lubiatowskiego oraz dra hab. Tomasza Piontka. Pierwsze szkolenia indywidualne surgeon-to-surgeon odbyły się już w 2014 roku, a niedługo później Rehasport rozpoczął współpracę z PoznańLab, tu prowadzone były profesjonalne kursy praktyczne. Przy udziale światowych firm medycznych rozwijany był projekt szkoleń dla lekarzy, głównie artroskopowych operacji instruktażowych.
Lekarze z Rehasport są regularnie zapraszani do prowadzenia szkoleń w innych krajach, są mentorami dla wielu młodych ortopedów, a także wykładowcami na najważniejszych światowych kongresach poświęconych kończynie dolnej, kończynie górnej czy kręgosłupowi.
Ostatnie lata to pozyskanie nowości technologicznych wykorzystywanych w procesie leczenia pacjentów, co było możliwe dzięki młodej i prężnej poznańskiej firmie RSQ Technology. To ona stworzyła system system RSQ Holographic, bezpieczny i sterylny, który dostarcza medykom dane medyczne, niezbędne do przeprowadzenia operacji, w postaci hologramów. Wystarczy ruch dłoni w powietrzu, aby ortopeda otrzymał niezbędne informacje. Z kolei RSQ Motion to mobilny system do ortopedycznej diagnostyki biomechaniki i motoryki ludzkiego ciała.
Przełomowe stają się wspólne dokonania Rehasport i RSQ Health w zakresie zoptymalizowanej opieki nad pacjentem przy użyciu technologii sztucznej inteligencji AI.