W 2014 roku Rehasport jako pierwszy polski ośrodek medyczny znalazł się w elitarnym gronie placówek z najwyższym certyfikatem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej - FIFA Medical Centre of Excellence. Był to ogromny sukces poznańskiej ortopedii, polskiej medycyny, Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz blisko współpracującego z kliniką Lecha Poznań. W światowej elicie placówek medycznych FIFA, które zajmują się leczeniem narządów ruchu, było wówczas zaledwie 36 ośrodków, w zdecydowanej większości szpitali klinicznych.
- To Tym większe osiągnięcie, gdyż spełniamy wysokie wymagania FIFA jako klinika. To nasz ogromny sukces, ale także i całej polskiej medycyny, a w szczególności poznańskiej ortopedii, która zawsze, czyli od czasów prof. Degi, wyznaczała kierunki rozwoju. To również sukces Lecha Poznań, bo od początku nasza historia jest związana z Lechem, nasze działania się łączą, zaś jednym z kryteriów przyznania akredytacji była opieka medyczna nad klubem piłkarskim. To wreszcie niezwykłe osiągnięcie dla Polskiego Związku Piłki Nożnej, gdyż rekomendację w FIFA wystawił nam prezes Zbigniew Boniek. Zdołaliśmy wprowadzić polską myśl ortopedyczną w przestrzeń światową – mówił prezes zarządu Rehasport dr n. med. Witold Dudziński.
- Zdecydowaliśmy się przystąpić do procesu akredytacyjnego o status światowego centrum, a nie ośrodka lokalnego. Naszym celem jest bowiem udział w wyznaczaniu strategii światowej medycyny sportowej, a nie tylko realizacja kierunków wytyczonych przez ośrodki referencyjne – przyznawał prezes Dudziński. Aby znaleźć się w elitarnym gronie najważniejszych ośrodków FIFA, trzeba spełnić wymagania w sześciu płaszczyznach: posiadać doświadczenie kliniczne, w opiece medycznej nad klubami piłkarskimi, wdrażaniu programów profilaktycznych, prowadzeniu projektów badawczych, kształceniu młodej kadry naukowej oraz w zarządzaniu imprezami piłkarskimi.
Wejście do tego grona pozwoliło specjalistom z Rehasport uzyskać dostęp do informacji największych światowych placówek, ich doświadczeń i wiedzy. - Wspomnieć tu można choćby szereg innowacyjnych działań medycznych realizowanych przez członków sztabu medycznego i trenerskiego takich ośrodków jak: FC Barcelona, Adidas Sports Medicine Centre w Auckland, światowych centrów doskonałości Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. np.: Oslo Sports Trauma Research Center, ASPETAR – Qatar Orthopaedic and Sports Medicine Hospital czy Hospital for Special Surgery in City of New York. To elitarne grono i możliwość wewnętrznej wymiany informacji oraz konsultacji medycznych – tłumaczył dr Witold Dudziński.
Efektem uzyskania certyfikatu FIFA Medical Centre of Excellence było także to, że specjaliści z Rehasport przystąpili do kształtowania specjalistycznych programów, które mogą być wykorzystywane przez miliony piłkarzy na całym świecie. Zespół prowadzony przez dr hab. Monikę Grygorowicz z Rehasport stworzył koncept “Study: Bridging the gap among coaches, physician and physiotherapist: establishing the consensus on structured warm-up for football adolescent goalkeepers”. W niedalekiej przyszłości ma on szansę stać się wzorem do prowadzenia przedmeczowej rozgrzewki przez bramkarzy na całym świecie.