Łokieć tenisisty - przyczyny
Do mikrourazów może dojść w różny sposób. Mogą to być powtarzające się na przestrzeni dłuższego czasu specyficzne ruchy przedramienia i nadgarstka, np. wielogodzinne skręcanie mebli. W takiej sytuacji prostowniki nadgarstka poddawane są długotrwałemu skurczowi, nie mając czasu na regenerację. Problem związany jest z lokalnym przeciążeniem struktury. Łokieć tenisisty może również powstać na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze, gdy nadgarstki oparte są o stół, a dłonie lekko uniesione. Ta niekorzystna pozycja może wywoływać stan zapalny. Do mikrourazów może również dojść w wyniku nieprawidłowej biomechaniki ruchu. Takim przykładem może być zła technika gry w squasha. Zawodnik niewystarczająco wykorzystujący pracę tułowia, obręczy barkowej oraz nóg ma dużą szansę na kompensowanie ruchu przez prostowniki nadgarstka. Taka sytuacja na przestrzeni czasu również może spowodować pojawienie się entezopatii.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka:
- mechanicy
- szwaczki
- pracownicy biurowi
- sportowcy (tenis, squash)
- muzycy
Łokieć tenisisty - objawy
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Czasem nasila się przy wykonywaniu ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni. Może sprawiać trudności w wykonywaniu czynnościach życia codziennego, jak np. otwieranie drzwi czy podnoszenie kubka. Podczas badania palpacyjnego wyraźnie odczuwana jest tkliwość tkanek.
Podejrzewasz u siebie łokieć tenisisty? Znajdź ortopedę z Rehasport w popularnych lokalizacjach: |
Łokieć tenisisty - diagnostyka
Ból po bocznej stronie łokcia nie zawsze musi oznaczać, że mamy do czynienia z łokciem tenisisty. Bóle imitujące tą dolegliwość potrafią mieć bardzo różne źródło. Ich pochodzenie może mieć początek w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa lub górnym otworze klatki piersiowej. Ból do łokcia może również promieniować z innych struktur miękkich (mięśnie, powięź). Aby móc skutecznie leczyć łokieć tenisisty musimy mieć pewność gdzie jest źródło problemu. W tym celu lekarz ortopeda, bądź fizjoterapeuta, musi przeprowadzić wywiad oraz badanie przedmiotowe. Na jego podstawie lekarz ortopeda może zdecydować o wskazaniu do badania USG w celu potwierdzenia diagnozy oraz określenia wielkości uszkodzenia. Może również skierować do fizjoterapeuty w celu dalszego badania. Fizjoterapeuta natomiast, może zdecydować o konieczności konsultacji z lekarzem ortopedą lub o konieczności przeprowadzenia badania przedmiotowego odcinka szyjnego kręgosłupa, górnego otworu klatki piersiowej, badania struktur mięśniowo-powięziowych oraz oceny biomechaniki ruchu.
Łokieć tenisisty - leczenie
W zależności od przyczyny powstania bólu, leczenie może wyglądać zupełnie inaczej. Pierwszą i podstawową zasadą w procesie leczenia jest odpoczynek i regeneracja uszkodzonej tkanki. Jeśli przeciążenia powstają podczas aktywności fizycznej lub pracy zawodowej, to na pewno warto zmodyfikować te aktywności lub wprowadzić przerwę tak, aby uszkodzona tkanka miała warunki do gojenia się. Metodą, która w krótkim czasie stymuluje komórki uszkodzonego ścięgna do regeneracji jest ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym zawierającym czynniki wzrostu (PRP). Zabieg jednak musi być wykonany precyzyjnie przez doświadczonego lekarza ortopedę.
Fizjoterapeuta podczas procesu rehabilitacji może zajmować się strukturami mięśniowo-powięziowymi związanymi bezpośrednio z samym łokciem, jak i miejscami odległymi od miejsca występowania bólu. W swojej pracy stosuje najczęściej metody mięśniowo-powięziowe. Jeśli ból jest wynikiem nieprawidłowej biomechaniki ruchu, ważne jest, aby poprawić technikę ruchu, wzmocnić osłabione mięśnie oraz uelastycznić nadmiernie napięte mięśnie w obrębie tułowia, obręczy barkowej i kończyny górnej. Jak widać, metoda postępowania w przypadku łokcia tenisisty nie jest taka oczywista. Najważniejsza jest dobra diagnostyka w celu zidentyfikowania źródła pochodzenia problemu.
Rehabilitacja poprawia technikę ruchu. Znajdź fizjoterapeutę z Rehasport w popularnych lokalizacjach: |
Łokieć tenisisty - ćwiczenia i rehabilitacja
Prezentuje mgr Natalia Reke
Łokieć tenisisty - powrót do aktywności fizycznej
Wyniki leczenia nieoperacyjnego z reguły są bardzo dobre. U większości pacjentów objawy bólowe całkowicie ustępują i mogą oni wrócić na dotychczasowy poziom aktywności fizycznej. Ważne jest, aby czas treningu i wielkość obciążenia zwiększać stopniowo.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy i kontuzje łokcia.
Bibliografia:
- National Library of Medicine - Tennis Elbow - Benjamin K. Buchanan; Matthew Varacallo.
- Ortho Bullets - Lateral Epicondylitis (Tennis Elbow) - Richard Yoon MD, Christopher S. Ahmad MD, American Shoulder and Elbow Surgeons
- Tennis elbow - Anatomical, epidemiological and therapeutic aspects - J. A. N. Verhaar - International Orthopaedics volume 18, pages263–267 (1994)
- Elbow tendinosis/tennis elbow. - Nirschl RP- Clinics in Sports Medicine, 01 Oct 1992, 11(4):851-870