Wskazania do artroskopii
Artroskopię stawu łokciowego jest jedną za najnowocześniejszych metod leczenia operacyjnego różnych schorzeń stawu łokciowego takich jak np. łokieć tenisisty, usunięcie ciał wolnych, artroliza stawu, czyli jego uwolnienie ze zwiększeniem zakresu ruchu w przypadku zmian zwyrodnieniowych. Zaplanowanie leczenia operacyjnego wymaga odpowiedniego przygotowania, badania klinicznego oraz wykonania badań obrazowych (USG, MRI lub TK).
Przebieg operacji
Artroskopię stawu łokciowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu splotowym (znieczulona jest tylko operowana kończyna). Rodzaj znieczulenia jest omawiany przez anestezjologa przed operacją. Na czas operacji zamyka się dopływ krwi do kończyny poprzez założenie na ramię specjalnej opaski uciskowej podobnej do mankietu mierzącego ciśnienie krwi. Jest to procedura bezpieczna i dzięki znieczuleniu całkowicie komfortowa dla pacjenta. Staw wypełniany jest jałowym płynem, a kamera i potrzebne narzędzia są wprowadzane do stawu przez kilkumilimetrowe nacięcia. Wszystkie działania obserwowane są na monitorze, a przebieg operacji jest nagrywany. Po zabiegu na rany zakłada się pojedyncze szwy, a następnie opatrunek.
Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie, a rękę umieszcza się na temblaku. Znieczulenie splotowe zwykle ustępuje w ciągu 24 godzin, co zapewnia odpowoedni efekt przeciwbólowy w pierwszych godzinach po operacji. Następnego dnia lub w określonych przypadkach w dniu operacji, pacjent może być wypisany do domu.
Zalecenia pooperacyjne
- W dniu wypisu pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu. Nie powinien samodzielnie prowadzić samochodu ani poruszać się komunikacją miejską.
- Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
- Opatrunki należy zmieniać zgodnie z zaleceniem lekarza, unikając moczenia ran.
- Stosowane szwy zwykle są wchłanialne i nie wymagają późniejszego usuwania. Czas wchłaniania szwów to około 3-4 tygodni.
- Wizyta kontrolna odbywa się w wyznaczonym terminie, jednak w przypadku pojawienia się nasilenia bólu i obrzęku, wycieku z ran lub gorączki, należy
skontaktować się z lekarzem natychmiast. - Ćwiczenia należy wykonywać według podanych zaleceń fizjoterapeuty. Okres rehabilitacji w różnych przypadkach może mieć zróżnicowaną długość od dwóch do kilku tygodni.
Usunięcie ciał wolnych
Jednym ze wskazań do wykonania artroskopii stawu łokciowego jest usunięcie ciał wolnych. Są to ciała chrzęstno-kostne, które pojawiają się wewnątrz stawu ze zniszczonej chrząstki lub kości najczęściej w wyniku postępującego zwyrodnienia. Wśród objawów schorzenia są: ograniczenie ruchu, nagłe blokowanie w stawie, uczucie przeskakiwania i trzaskania. Wolne ciała mogą towarzyszyć chorobie zwyrodnieniowej stawu, martwicy chrzęstno-kostnej, niestabilności stawu łokciowego lub przebytych urazów. Z uwagi na możliwość niszczenia chrząstki przez ciała wolne, nie zaleca się leczenia zachowawczego. Podstawą jest artroskopia stawu łokciowego umożliwiająca w sposób małoinwazyjny usunięcie ciał wolnych.
Artroliza stawu łokciowego
W przypadku postępujących zmian zwyrodnieniowych, które coraz bardziej ograniczają funkcję łokcia, konieczne staje się wykonanie zabiegu artrolizy stawu łokciowego. Polega on na usunięciu przeszkód ograniczających ruch w stawie, takich jak ciała wolne, skostnienia, czy przykurcze torebkowe. Artrolizę wykonuje się przy użyciu artroskopu i specjalnych narzędzi. Zastosowanie tej małoinwazyjnej techniki znacznie przyspiesza czas gojenia. Natychmiast po zabiegu pacjent zaczyna rehabilitację, tak by proces powrotu do pełnej sprawności przebiegał w możliwie najkrótszym czasie.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy i kontuzje łokcia.
Bibliografia:
- National Library of Medicine - Arthroscopy of the elbow - J R Andrews, W G Carson
- Elbow Arthroscopy - Dodson, Christopher C. MD; Nho, Shane J. MD; Williams, Riley J. III MD; Altchek, David W. MD - Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons: October 2008 - Volume 16 - Issue 10 - p 574-585
- Complications of Elbow Arthroscopy - Kelly, Edward W. MD; Morrey, Bernard F. MD; O'Driscoll, Shawn W. PhD, MD - The Journal of Bone & Joint Surgery: January 2001 - Volume 83 - Issue 1 - p 25
- Elbow arthroscopy: A new technique - Gary G. Poehling M.D., Terry L. Whipple M.D., Lance Sisco M.D., Brian Goldman III M.S. - Arthroscopy: The Journal of Arthroscopic & Related Surgery - Volume 5, Issue 3, September 1989, Pages 222-224