Główny badacz: prof. dr hab. Przemysław Lubiatowski
Czas trwania projektu: nadal
Cel naukowy projektu: prospektywna, nieinwazyjna analiza gojenia ścięgna po artroskopowej naprawie w zwyrodnieniowych uszkodzeniach pierścienia rotatorów, z zastosowaniem techniki tzw. „podwójnego rzędu” i wspomaganiem bioindukcyjną membraną kolagenową. Drugorzędnym celem jest korelacja stanu morfologicznego ścięgna po naprawie z wynikami klinicznymi i biomechanicznymi.
Pierścień rotatorów (RC) jest to grupa ścięgien przyczepiających się do głowy kości ramiennej (guzka większego, guzka mniejszego) w miejscach pól anatomicznych. Liczne czynniki wpływają na stopniową degenerację ścięgna, która postępuje najczęściej powoli, wraz z upływem czasu, doprowadzając do wytworzenia przewlekłego stanu zapalnego oraz zmian zwyrodnieniowych.
Optymalną metodą leczenia uszkodzeń RC jest artroskopowa reinsercja czyli przymocowanie ścięgna RC w miejsce jego pierwotnego przyczepu. Artroskopia barku jest małoinwazyjną techniką operacyjną, która pozwala nie tylko na dokładną lokalizację i ocenę uszkodzenia ścięgna pierścienia rotatorów, ale także na diagnostyczną ocenę stawu ramiennego. Ostateczne stwierdzenie cech degeneracji ścięgna, jego naprawialności i wskazań do zastosowania Regeneten dokonuje się w trakcie artroskopii. Do projektu pacjenci (40 osób) będą zatem kwalifikowani po spełnieniu odpowiednich kryteriów: (i) wstępna kwalifikacja odbędzie się przez zabiegiem operacyjnym, (ii) ostateczna kwalifikacja odbędzie się po artroskopii z zastosowaniem membrany Regeneten.
Wskazaniem do zastosowanie membrany będą:
- suboptymalna technicznie naprawa RC z niepełnym pokryciem pola przyczepu ścięgna (medializacja),
- cechy degeneracji ścięgna (delaminacja, fibrylacje, zaokrąglony brzeg, skrócenie ścięgna).
Po leczeniu operacyjnym kontrole przeprowadzane będą po 8 tygodniach oraz 4, 6, 12 i 24 miesiącach od leczenia operacyjnego. W czasie kontroli pacjent poddany zostanie badaniu MR, USG stawu ramiennego, ocenie klinicznej oraz fizjoterapeutycznej. Badanie fizjoterapeutyczne będzie obejmowało ocenę izokinetyczną, ocenę izometryczną oraz badanie propriocepcji stawu ramiennego z użyciem czujników.