Główny badacz: dr hab. Tomasz Piontek
Czas trwania projektu: 23.06.2022 - 23.07.2029
Cel badania naukowego: prospektywna ocena wyników leczenia operacyjnego regeneracji łąkotki z zastosowaniem fragmentu powięzi pasma biodrowo-piszczelowego i membrany kolagenowej, przeprowadzonego artroskopowo. Leczenie operacyjne zostanie ocenione na podstawie wyników badań klinicznych, oceny funkcjonalnej, izokinetycznej oraz badania rezonansem magnetycznym pacjentów.
Dzięki rozwojowi artroskopowych technik naprawy łąkotki, istnieje możliwość leczenia jej przewlekłych uszkodzeń z degeneracją poprzez owijanie uszkodzonych fragmentów autologiczną osłoną powięzi. Stabilizacja uszkodzenia po uprzednim oczyszczeniu zdegenerowanych fragmentów i pokrycie ubytku łąkotki wypreparowanym uprzednio fragmentem powięzi szerokiej i membraną kolagenową z koncentratem szpiku kostnego pozwala na odbudowę i zagojenie uszkodzenia. Wyniki badań nad zastosowaniem komórek pluripotencjalnych szpiku kostnego w warunkach in vitro w regeneracji i gojeniu uszkodzonych łąkotek, pozwalają sądzić, że zastosowanie membrany kolagenowej poprawi wgajanie się powięzi w uszkodzoną łąkotkę i całkowity efekt leczenia. W ostatnim czasie zespół Rehasport Clinic wykazał, że wspomaganie naprawy łąkotki poprzez owinięcie matrycą kolagenową zapewnia uprzednio zszytej łąkotce korzystne środowisko biologiczne do jej odbudowy i regeneracji. Wierzymy, że połączenie tych dwóch w/w metod, a mianowicie prezentowanej przez Henninga regeneracji powięzi i zastosowanie membrany kolagenowej ze szpikiem kostnym powinno pozwolić na uzyskanie dobrego wyniku leczenia.
Grupę badaną stanowić będą pacjenci leczeni w klinice Rehasport. Szacowana liczebność grupy badanej to 50 osób, wiek powyżej 18 r.ż. oraz poniżej 65 r.ż. Przed i po (6, 12, 24 i 60 miesięcy po) leczeniu operacyjnym planowane jest przeprowadzenie kontroli, w czasie których pacjent poddany zostanie badaniu rezonansem magnetycznym kolana, ocenie lekarskiej oraz fizjoterapeutycznej. Badania rezonansem magnetycznym będą miały na celu ocenę stanu łąkotki i zmiany jej struktury w po wykonanej operacji. Badanie lekarskie będzie miało na celu ocenę aktualnych dolegliwości i zakresu ruchów. Badanie fizjoterapeutyczne składać się będzie z oceny funkcjonalnej pacjenta (ocena biomechaniczna chorego) oraz badania izokinetycznego na dynamometrze.