Główny badacz: dr Paweł Cisowski
Czas trwania projektu: 14.01.2021 - 14.12.2022
Cel badania naukowego: Celem badania naukowego jest prospektywna ocena wyników leczenia zachowawczego skręceń stawu skokowo-goleniowego w porównaniu z grupą kontrolną, aby stworzyć model oceny pozwalający określić czynniki mogące wpłynąć na pozytywne zakończenie procesu usprawniania. Celami drugorzędowymi są: określenie sposobu kontroli wzrokowo-proprioceptywnej u pacjentów po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, ocena biomechaniczna osób bezpośrednio po skręceniu stawu skokowego i 8 tygodni po nim, oraz ocena stanu funkcjonalnego stawu skokowo-goleniowego ww. pacjentów.
Hipoteza badawcza zakłada, że odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja medyczna przyczynia się do poprawy funkcji biomechanicznej stawu skokowego po jego skręceniu. Leczenie rehabilitacyjne ukierunkowane indywidualnie na pacjenta trwające 8 tygodni przynosi zadowalające efekty i poprawia aspekty biomechaniczne. Grupę badaną (ok. 30 osób w wieku 20-35 lat) stanowić będą pacjenci leczeni w klinice Rehasport z powodu ostrego skręcenia stawu skokowo-goleniowego, grupę kontrolną (ok. 20 osób w tym samym przedziale wiekowym) stanowić będą osoby niezgłaszające żadnych dolegliwości bólowych w obrębie kończyn dolnych oraz bez przebytych urazów stawu skokowo-goleniowego w wywiadzie. Badaniu poddane zostaną kończyny dolne urazowe oraz kończyny dolne nieurazowe bezpośrednio po skręceniu stawu skokowego i 8 tygodni później.
Badanie będzie polegało na ocenie następujących aspektów biomechanicznych:
- deficyt zgięcia grzbietowego w teście ściennym (Weight-bearing Lunge Test);
- izometryczna siła mięśni za pomocą dynamometru ręcznego;
- kontrola wzrokowo- proprioceptywna.
Oceniony zostanie także stan funkcjonalny za pomocą testów funkcjonalnych, które mają na celu wykazać różnice w sprawności stawu skokowego po upływie 8 tygodni od stanu po bezpośrednim skręceniu stawu skokowego. Testy funkcjonalne, którym zostaną poddani pacjenci z grupy badawczej to:
- test Gwiazdy (Star Excursion Balance Test),
- test bocznych skoków (Side Hop Test),
- test pojedynczego skoku w dal (Single leg hop);
- test wspięcia na palce (Heel rise endurance test).
Pacjenci zostaną poproszeni również o wypełnienie ankiety FAAM-PL (Foot and Ankle Ability Measure) pozwalającej na subiektywną ocenę funkcji stawu skokowego.