Przedoperacyjna wizyta lekarska
Osobą decydującą o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu operacyjnego jest lekarz ortopeda. Odbywa się to w klinice Rehasport podczas wizyty przedoperacyjnej, którą należy odbyć na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. W trakcie wizyty lekarz opisuje pacjentowi przebieg zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, a następnie wypełnia niezbędną dokumentację medyczną. Jeśli pacjent wyraża zgodę na operację, to rozpoczyna się procedura przygotowująca go do zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w klinice Rehasport.
Kolejnym etapem jest konsultacja z opiekunem pacjenta, który przedstawia procedurę przygotowującą do operacji oraz informuje Pacjenta o dacie, godzinie i miejscu zabiegu. Pielęgniarka przeprowadza wywiad z Pacjentem pod kątem ewentualnych chorób współistniejących, uczulenia na leki oraz preferencji żywieniowych w trakcie pobytu w szpitalu. Pielęgniarka informuje co należy zakupić w aptece, aby dbać o ranę, by uniknąć ewentualnego zakażenia, informuje pacjenta o zapobieganiu wystąpienia zakrzepicy.
Badania laboratoryjne
Na ok. dwa tygodnie przed zabiegiem rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL Pacjent powinien wykonać badania laboratoryjne. Wykonuje się je w jednej ze wskazanych przez Rehasport placówek laboratoryjnych, gdzie zostanie pobrana do badania krew (należy być na czczo) oraz wymaz z nosa w kierunku gronkowca.
Spotkanie z anestezjologiem
Przed zabiegiem zalecana jest konsultacja z anestezjologiem, na którą niezbędne są wyniki badań laboratoryjnych, wyniki wymazu z nosa nie są konieczne. Anestezjolog na ich podstawie kwalifikuje pacjenta do zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL.
W dniu zabiegu
Pacjent zostaje w szpitalu na jedną noc, dlatego do szpitala należy zabrać niezbędne rzeczy osobiste - koniecznie klapki oraz piżama z krótkimi nogawkami, co w przypadku operacji kończyny dolnej jest znacznie wygodniejsze. Zgodnie z zaleceniami lekarza, przed zabiegiem pacjent musi zaopatrzyć się w kule łokciowe, które również można kupić w sklepie Rehasport, gdzie na miejscu fizjoterapeuta dopasuje ich długość do wzrostu pacjenta.
Przebieg zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL
Przygotowanie do zabiegu - Pacjent układany jest na stole operacyjnym, operowana kończyna jest stabilizowana za pomocą specjalnych przystawek do stołu, na udo operowanej kończyny zakłada się opaskę pneumatyczną, po wyciśnięciu krwi z kończyny, opaska na czas zabiegu jest zaciskana - zabieg odbywa się w niedokrwieniu kończyny.
Chirurg przygotowuje się do zabiegu - chirurgiczne mycie rąk, dezynfekcja
Chirurg przygotowuje się do zabiegu - ubieranie sterylnego fartucha oraz rękawic chirurgicznych
Przygotowanie pola operacyjnego - chirurg wraz z instrumentariuszką odkażają pole operacyjne oraz zabezpieczają je jednorazowym jałowym obłożeniem
Artroskopia diagnostyczna - dokładne obejrzenie i zbadanie kolana celem potwierdzenia rozpoznania
Zaopatrzenie uszkodzeń towarzyszących - zaopatrzenie uszkodzeń w obrębie łąkotek oraz chrząstki
Pobranie ścięgien gęsiej stopki do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego z niewielkiego cięcia pod kolanem
Opracowanie ścięgien do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego
Przygotowanie kanału w kości udowej oraz w kości piszczelowej dla przeszczepu więzadła
Wciągnięcie przeszczepu więzadła do przygotowanych kanałów kostnych
Mocowanie przeszczepu więzadła w kanale kostnym
Kontrola stabilności przeszczepu
Zeszycie ran - koniec zabiegu
Jakie jest znieczulenie przy rekonstrukcji ACL?
Przed zabiegiem rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL Pacjent otrzymuje znieczulenie podpajęczynówkowe. plus bloki nerwów wyłączające konkretne obszary podlegające operacji. Jest to znieczulenie regionalne – od pasa w dół.
Ile trwa operacja rekonstrukcji ACL?
Czas trwania zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL uzależniony jest od tego, czy operowane jest tylko więzadło, czy towarzyszą mu inne rzeczy typy łąkotki lub chrząstka stawowa. Realnie zabieg trwa do dwóch godzin, operacja jest w niedokrwieniu dlatego nie może trwać dłużej. Najczęściej do samej rekonstrukcji ACL wystarczy jedna godzina.
Jak długo przebywa się w szpitalu?
Pacjent przebywa w szpitalu jedną dobę. Przychodzi rano na czczo do szpitala, tego samego dnia jest operowany, następnego dnia ma wypis i wraca do domu.
Dzień po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL
Rano odbywa się pierwsza po zabiegu konsultacja lekarska, na której ortopeda sprawdza samopoczucie pacjenta, stan kończyny po operacji i daje dyspozycje do dalszego leczenia. Następnie fizjoterapeuta przekazuje Pacjentowi instruktarz ćwiczeń pooperacyjnych i demonstruje wykonanie pierwszych ćwiczeń.
Ile zwolnienia po zabiegu ACL?
Długość zwolnienia po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL jest uzależniona od tego, jaką Pacjent wykonuje pracę. Jeśli wykonuje pracę biurową, to zwolnienie wystawiane jest na okres 2-3 tygodni, większość Pacjentów wręcz nie chce pozostawać dłużej na zwolnieniu. Jeśli Pacjent wykonuje pracę typowo fizyczną, gdzie dużo chodzi, kuca lub klęczy, to otrzymuje zwolnienie na 2-3 miesiące.
Dalsze leczenie po zabiegu ACL
W pakiecie Pacjent otrzymuje dwie darmowe wizyty pooperacyjne w klinice Rehasport. Pierwsza z nich odbywa się na dwa tygodnie po zabiegu, na której są usuwane szwy, lekarz ogląda ranę i daje dalsze dyspozycje do leczenia. Druga wizyta u lekarza prowadzącego, odbywa się po 6 tygodniach od zabiegu. Pełna rehabilitacja rozpoczyna się po zdjęciu szwów, w przypadku sportowców jest to znacznie szybciej, bo już w 3 dobie po zabiegu. Odbywanie rehabilitacji w klinie Rehasport jest bardzo ważne, ponieważ w każdej chwili fizjoterapeuta, może skonsultować z lekarzem przypadek medyczny Pacjenta i od razu uzyskać potrzebną konsultację bez konieczności umawiania dodatkowej wizyty.
Jak długo o kulach?
Czas stosowania kul łokciowych również zależy od tego czy było operowane tylko więzadło krzyżowe – wówczas o kulach porusza się ok. 2-3 tygodni, czy była szyta też łąkotka – wówczas o kulach porusza się ok. 6 tygodni.
Ile trwa rehabilitacja?
Rehabilitacja po ACL trwa od trzech do czterech miesięcy, natomiast jeśli rozpatrujemy powrót do spotu, to rehabilitacja trwa pól roku.
Więcej informacji o uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego ACL - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe przyczyny powodujące ból kolana w pozostałych obszarach tego stawu.