Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Staw biodrowy tworzą głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego kości miednicznej. Zastępowane są one przez protezę – głowa kości udowej metalową lub ceramiczną „kulką”, a panewka elementem w kształcie gniazda wykonanego z stopów metali austenicznych z insertami polietylenowymi, ceramicznymi lub metalowymi.
Rodzaje endoprotez biodra
Stosowane obecnie endoprotezy stawu biodrowego w zależności od sposobu związania z podłożem kostnym można podzielić na:
- cementowane ( w większości przeznaczone dla osób starszych >75 roku życia )
- bezcementowe,
- hybrydowe, w których jeden element (najczęściej panewka) zakładany jest metodą bezcementową, natomiast druga składowa metodą cementowaną.
Stosowane w klinice Rehasport endoprotezy biodra to wyroby renomowanych firm ortopedycznych charakteryzujące się opisanymi w rejestrach najlepszymi właściwościami mechanicznymi i trybologicznymi :
- cementowane np. Exeter (Stryker)
- bezcementowe
- resurfacing – BHR ( Smith&Naphew)
- szyjkowe – BMHR ( Smith&Naphew)
- przynasadowe – Proxima, Trilock (De Puy), SMF (Smith&Naphew), Fitmore (Zimmer)
- standardowe Corail(De Puy), Alloclassic (Zimmer)
W trakcie planowania przedoperacyjnego, na podstawie zdjęć RTG, w zależności od stopnia destrukcji stawu biodrowego dobieramy dla pacjenta implant, który spełni wszystkie jego oczekiwania związane z aktywnością po operacji.
W Rehasport wykonujemy również zabiegi operacyjne wymiany endoprotez biodra (powikłania aseptyczne, obluzowania elementów implantów). Wysokospecjalistyczny i doświadczony zespół medyczny gwarantuje wysoką jakość przeprowadzanych zabiegów.
Endoproteza biodra prywatnie. Znajdź ortopedę z Rehasport w popularnych lokalizacjach: |
Endoproteza biodra - operacja
Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu zewnątrzoponowym i trwa on od 1 do 2h. W dniu zabiegu chory otrzymuje osłonę antybiotykową oraz profilaktykę przeciw zakrzepową w postaci heparyny niskocząsteczkowej. Ze względu na utratę krwi w czasie zabiegu oraz w okresie okołooperacyjnym czasami konieczne jest przetoczenie krwi. Możliwe jest zastosowanie własnej krwi pobranej 2 tyg. przed zabiegiem (1j.) oraz zastosowanie aparatu do autotransfuzji zwrotnej (wykorzystanie krwi z drenażu pooperacyjnego). Takie postępowanie pozwala na uniknięcie przetaczania obcej krwi.
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego - po zabiegu
W pierwszej dobie po zabiegu stosowane są ćwiczenia izometryczne, oddechowe, pionizacja i rozpoczęcie chodzenia z lekkim obciążaniem operowanej kończyny dolnej. Ćwiczenia są stopniowo rozszerzane, tak aby w 3 -4 dobie samodzielnie poruszał się w asekuracji jednej lub dwóch kul łokciowych.
Osłona antybiotykowa stosowana jest przez 2-3 dni po zabiegu, zaś profilaktyka przeciw zakrzepowa (pończochy elastyczne oraz heparyna niskocząsteczkowa lub preparaty doustne) przez 6 tygodni po zabiegu. W 3 -7 dobie po zabiegu, po opanowaniu samodzielnego chodzenia możliwe jest opuszczenie szpitala i dalsza kontynuacja procesu rehabilitacji. Po 4-6 tygodniach przy właściwym przebiegu rehabilitacji, prawidłowym obrazie radiologicznym i zastosowaniu odpowiednich implantów można rozpocząć chodzenie bez asekuracji kul. Zalecenia dostosowane są indywidualnie do każdego chorego i zależą od takich czynników jak: ogólna sprawność i wiek chorego, zajęcie procesem chorobowym innych stawów, waga ciała i inne.
Endoproteza stawu biodrowego jest jednym z największych wynalazków medycyny współczesnej, szczególnie gdy leczenie dotyczy zwyrodnienia stawu biodrowego, gdyż umożliwia pełen powrót do zdrowia i sprawności fizycznej. Decydując się na zabieg w Rehasport, masz gwarancję najlepszej opieki medycznej zarówno przed, w trakcie, jak i po zabiegu.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe przyczyny powodujące ból biodra.
Bibliografia:
- OrthoInfo - Total Hip Replacement - Contributed and/or Updated by Jared R. H. Foran, MD, FAAOS; Peer-Reviewed by Stuart J. Fischer, MD, FAAOS - 2020
- Stat Pearls - Total Hip Arthroplasty Techniques - Matthew Varacallo, T David Luo - 2022
- Physiopedia - Total Hip Replacement - Annelies Beckers, Vincent Everaert
- Hip replacement - Rory J Ferguson BMBCh, Antony JR Palmer DPhil, Adrian Taylor FRCS, Martyn L Porter FRCS, Prof Henrik Malchau PhD, Prof Sion Glyn-Jones DPhil - The Lancet Volume 392, Issue 10158, 3–9 November 2018, Pages 1662-1671
- The operation of the century: total hip replacement - Prof Ian D Learmonth FRCS, Claire Young FRCS, Prof Cecil Rorabeck FRCS - The Lancet Volume 370, Issue 9597, 27 October–2 November 2007, Pages 1508-1519