Artroskopia biodra

Autor: RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
Konsultacja merytoryczna: MACIEJ PAWLAK
Ból stawu biodrowego, to coraz częstszy powód wizyt pacjentów u lekarzy ortopedów, którzy artroskopii używają jako narzędzia leczniczego. Artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjny, który umożliwia w bezpieczny sposób uwolnić Pacjenta od bólu biodra, a także innych dolegliwości w obrębie stawu biodrowego. Artroskopia biodra pozwala pacjentowi na szybszą rekonwalescencję po zabiegu.

Wskazania do wykonania artroskopii biodra

Najczęstszym wskazaniem do artroskopii biodra test tzw. konflikt udowo-panewkowy, a także uszkodzenie obrąbka stawowego. Wskazaniem mogą być ciała wolne i leczenie chrząstki stawowej. Nie dotyczy to uszkodzenia chrząstki w postaci artrozy (zwyrodnienia), tylko uszkodzenia określanego jako ogniskowe - po urazie, gdzie dochodzi do oderwania się fragmentu chrząstki stawowej.

Warto podkreślić, że bardzo często, w przypadku konfliktu udowo-panewkowego, występuje jednoczesne uszkodzenie obrąbka stawowego oraz uszkodzenie chrząstki stawowej. Rzadko mamy do czynienia z izolowanym uszkodzeniem obrąbka.

Mamy też inne, rzadziej spotykane wskazania do wykonania artroskopii biodra, jak: biodro trzaskające – snapping hip, czy uszkodzenie mięśni pośladkowych.

Diagnostyka przed artroskopią biodra

W przypadku podejrzenia konfliktu udowo-panewkowego, standardową diagnostyką przed wykonaniem artroskopii biodra, jest rentgen w dwóch projekcjach. Jeśli na zdjęciu RTG potwierdza się konflikt udowo-panewkowy, to w zależności od preferencji ortopedy, diagnostykę rozszerza się o tomografię komputerową albo o rezonans magnetyczny. W przypadku tomografii można uzyskać obraz 3D, dokładnie lokalizując konflikt, co znacznie pomaga w planowaniu zabiegu. Gdy diagnostykę kieruje się w kierunku chrząstki stawowej i uszkodzeń obrąbka, wówczas najlepszym badaniem jest rezonans z podaniem kontrastu.

Zabieg artroskopii biodra

Artroskopia biodra, w przypadku usunięcia konfliktu udowo-panewkowego, trwa od półtorej do dwóch godzin. W trakcie zabiegu najczęściej stosowanym znieczuleniem jest znieczulenie podpajęczynówkowe. Zabieg jest małoinwazyjny, podczas zabiegu stosuje się niewielkie nacięcia skóry (od 2do 4 ), przez które wprowadza się kamerę i narzędzia chirurgiczne.

Rehabilitacja zaczyna się praktycznie tuż po zabiegu. Na następny dzień przychodzi do Pacjenta fizjoterapeuta, który pokazuje pierwsze, podstawowe ćwiczenia. Rehabilitacja stacjonarna zaczyna się od drugiego tygodnia po zabiegu, po zdjęciu szwów. W zależności co zostało wykonane w artroskopii, rozpoczyna się chodzenie o kulach, zwiększa się zakresy ruchów, unikając na początku ruchów rotacyjnych. Powrót do pełnej sprawności, również uzależniony jest od tego, co było robione w trakcie operacji, ale jest to ok. pół roku.

Powrót do sportu.

Jest to zabieg z gatunku medycyny sportowej, którego celem jest przywrócenie pełnej sprawności i powrót do sportu.

Dr hab. n. med. Tomasz Piontek jako jeden z nielicznych ortopedów w Polsce przeprowadza zabieg artroskopii stawu biodrowego. Wieloletnie doświadczenie i wiedza specjalisty Rehasport daje pewność, że ten trudny technicznie zabieg zostanie wykonany właściwie z najwyższą precyzją przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik operacyjnych. W Stanach Zjednoczonych, a także zachodniej Europie tego typu zabiegi wykonywane są już od dziesięciu lat w Polsce dopiero zyskują popularność.

Decydując się na artroskopię biodra ratujesz swój staw. Zapomnisz o bólu i problemach z jego ruchomością. Szybko wrócisz do pełnej sprawności fizycznej, będzie mógł znowu uprawiać swoje ulubione sporty.

Powiązane artykuły:

Poznaj inne możliwe przyczyny powodujące ból biodra.

Bibliografia:

Autor
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI

Specjalista do spraw content marketingu, dziennikarz sportowy i medyczny. Redaktor naczelny magazynu „Poradnik Zdrowie i Sport”, członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia, współtwórca wielu artykułów medycznych z zakresu ortopedii i urazowości w sporcie.

Czytaj więcej
Konsultacja merytoryczna
MACIEJ PAWLAK
MACIEJ PAWLAK

Lekarz w klinice Rehasport, specjalizuje się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu z ukierunkowaniem na staw kolanowy, biodrowy i barkowy. Międzynarodowy trener chirurgii barku i kolana prowadzący praktyczne kursy dla ortopedów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Czytaj więcej