Przedoperacyjna wizyta lekarska
Osobą decydującą o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu operacyjnego jest lekarz ortopeda. Odbywa się to w klinice Rehasport podczas wizyty przedoperacyjnej, którą należy odbyć na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. W trakcie wizyty lekarz opisuje pacjentowi przebieg zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów, a następnie wypełnia niezbędną dokumentację medyczną. Jeśli pacjent wyraża zgodę na operację, to rozpoczyna się procedura przygotowująca go do zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów w klinice Rehasport.
Kolejnym etapem jest konsultacja z opiekunem medycznym pacjenta, który informuje o dacie, godzinie i miejscu zabiegu oraz przedstawia procedurę przygotowującą go do operacji. Pielęgniarka przeprowadza wywiad z Pacjentem pod kątem ewentualnych chorób współistniejących, uczulenia na leki oraz preferencji żywieniowych w trakcie pobytu w szpitalu. Pielęgniarka informuje co należy zakupić w aptece, aby dbać o ranę, by uniknąć ewentualnego zakażenia, informuje pacjenta o zapobieganiu wystąpienia zakrzepicy.
Badania laboratoryjne
Na ok. dwa tygodnie przed zabiegiem artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów Pacjent powinien wykonać badania laboratoryjne. Wykonuje się je w jednej ze wskazanych przez Rehasport placówek laboratoryjnych, gdzie zostanie pobrana krew do badania (należy być na czczo) oraz wymaz z nosa w kierunku gronkowca.
Spotkanie z anestezjologiem
Przed zabiegiem zalecana jest konsultacja z anestezjologiem, na którą konieczne są wyniki badań laboratoryjnych, natomiast wyniki wymazu z nosa nie są niezbędne. Anestezjolog na ich podstawie kwalifikuje pacjenta do zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów.
W dniu zabiegu
Pacjent po zabiegu zostaje na jedną noc, dlatego do szpitala należy zabrać niezbędne rzeczy osobiste - klapki oraz piżamę z koszulką na ramiączkach, co w przypadku operacji barku jest znacznie wygodniejsze przy zmianie opatrunków. Zgodnie z zaleceniami lekarza, przed zabiegiem Pacjent musi również zaopatrzyć się w ortezą, którą można zamówić w sklepie Rehasport. Lekarz na wizycie przedoperacyjnej określa jaki model będzie dla Pacjenta odpowiedni.
Przebieg zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów
Chirurg przygotowuje się do zabiegu - chirurgiczne mycie rąk, dezynfekcja
Przygotowanie do zabiegu - Pacjent układany jest na stole operacyjnym w pozycji lateral decubitus
Chirurg przygotowuje się do zabiegu - ubieranie sterylnego fartucha oraz rękawic chirurgicznych
Przygotowanie pola operacyjnego - chirurg odkaża pole operacyjne
Założenie portali artroskopowych
Artroskopia diagnostyczna barku
Oczyszczenie kaletki podbarkowej
Identyfikacja uszkodzenia pierścienia rotatorów
Założenie implantu mocującego
Przyszycie ścięgna
Stolik instrumentariuszki
W trakcie zabiegu
Założenie szwów artroskopowych
Wiązanie węzłów
Wprowadzenie kolejnego implantu
Wkręcenie kotwicy
Przyszycie ścięgna nićmi od kolejnej kotwicy
Wiązanie węzłów artroskopowych
Końcowa naprawa
Końcowe zeszycie ran - koniec zabiegu
Jakie jest znieczulenie?
Przed zabiegiem artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów Pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne.
Ile trwa operacja?
Zabieg artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów trwa około godziny.
Jak długo przebywa się w szpitalu?
Pacjent przebywa w szpitalu jedną dobę. Przychodzi rano na czczo do szpitala, tego samego dnia jest operowany, następnego dnia ma wypis i wraca do domu.
Dzień po zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów
Rano odbywa się pierwsza po zabiegu konsultacja lekarska, na której ortopeda sprawdza samopoczucie pacjenta, stan kończyny po operacji i daje dyspozycje do dalszego leczenia. Następnie fizjoterapeuta przekazuje Pacjentowi instruktarz ćwiczeń pooperacyjnych i demonstruje wykonanie pierwszych ćwiczeń.
Ile zwolnienia po zabiegu?
Długość zwolnienia po zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów jest uzależniona od tego, jaki Pacjent ma zawód. Jeśli wykonuje pracę biurową, to zwolnienie wystawiane jest na okres 3 miesięcy. Jeśli Pacjent wykonuje pracę typowo fizyczną, to otrzymuje zwolnienie na pół roku.
Dalsze leczenie po zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów
W pakiecie Pacjent otrzymuje dwie darmowe wizyty pooperacyjne w klinice Rehasport. Pierwsza z nich odbywa się na dwa tygodnie po zabiegu, na której są usuwane szwy, lekarz ogląda ranę i daje dalsze dyspozycje do leczenia. Druga wizyta u lekarza prowadzącego, odbywa się po 6 tygodniach od zabiegu. Pełna rehabilitacja rozpoczyna się po czterech tygodniach od zabiegu. Natomiast już od drugiego tygodnia rozpoczyna się rehabilitacja stawów nieobjętych zabiegiem, ćwiczeniami stabilizującymi łopatkę, które w żaden sposób nie angażują operowanego barku. Odbywanie rehabilitacji w klinie Rehasport jest bardzo ważne, ponieważ w każdej chwili fizjoterapeuta, może skonsultować z lekarzem przypadek medyczny Pacjenta i od razu uzyskać potrzebną konsultację bez konieczności umawiania dodatkowej wizyty.
Jak długo nosi się ortezę?
Po zabiegu artroskopowej naprawy pierścienia rotatorów należy stosować ortezę, którą za pierwszym razem w sposób prawidłowy pomaga założyć fizjoterapeuta. Czas stosowania ortezy określa ortopeda prowadzący, najczęściej jest to ok. 4 tygodni.
Powiązane artykuły: