Tym projektem będzie cykl projekcji „Virtual Reality w uczeniu technik artroskopowych”, gdzie przy użyciu gogli (okularów) VR odbiorca uzyska wrażenie, jakby rzeczywiście znajdował się na sali operacyjnej podczas przeprowadzania zabiegu. - To absolutnie innowacyjny pomysł, zrealizowany w nowoczesnej technologii, która umożliwi wirtualne obserwowanie zabiegu na sali operacyjnej. Pozwoli na jednoczesne przyglądanie się działaniom chirurga, obrazowi z artroskopii, ale także preparatom anatomicznym – mówi prof. dr hab. Przemysław Lubiatowski z Rehasport.
SECEC to najważniejsze na świecie towarzystwo zajmujące się zagadnieniami z zakresu leczenia urazów barku i łokcia. Nagroda dla Rehasport za najlepszy film edukacyjny „Arthroscopic Treatment of Degenerative Elbow” to sukces grupy ludzi, która pracowała nad tym projektem: prof. n. med. Przemysława Lubiatowskiego, lek. Jakuba Stefaniaka i dr n. med. Joanny Wałeckiej z Rehasport oraz Macieja Ptaszyńskiego i Gabriela Kudeli z RSQ. Całe przedsięwzięcie angażowało wielką ilość osób, sprzętu, a także zabrało dużo czasu. – Sam zabieg operacyjny nagrywany był według zaplanowanego scenariusza przy użyciu dwóch kamer 360-stopniowych, które były ułożone po przeciwnych stronach pacjenta, a także kamery artroskopowej i dodatkowej kamery mobilnej, która nagrywała szczegóły operacji. Użyliśmy też wcześniejszych nagrań z laboratorium, aby lepiej zobrazować anatomię oraz technikę operacyjną – opowiada lek. Jakub Stefaniak z kliniki Rehasport. – Kolejnym etapem była edycja całego materiału i synchronizacja w czasie obrazów z wszystkim kamer w systemie picture-in-picture. Musieliśmy tak przyciąć całe nagranie, aby zmieścić się w 15 minutach – dodaje ortopeda.
Film jest już gotowy do oglądania w goglach VR – taką możliwość daje serwis youtube, gdzie można go znaleźć. Dzięki temu można wejść w świat wirtualnej rzeczywistości. Bez dodatkowego sprzętu VR istnieje możliwość odtworzenia projekcji w wersji panoramicznej. – Stąd jego zwięzłość w czasie i treści, by nie zmęczyć odbiorcy. Na pewno zaś uzyska on autentyczne wrażenie, jakby znajdował się na sali operacyjnej. Każdy etap operacji jest opisany i skomentowany przez lekarza – mówi dr Jakub Stefaniak.
Nagrodzona projekcja otwiera nowy, świetnie zapowiadający się projekt, który specjaliści z Rehasport tworzą we współpracy ze światowym gigantem medycyny Smith&Nephew, a także RSQ Technologies. To cykl projekcji „Virtual Reality w uczeniu technik artroskopowych”.