Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w kolanie to jeden z najbardziej uciążliwych urazów ortopedycznych w dzisiejszym świecie – zwłaszcza dla ludzi aktywnych, nawet niekoniecznie zawodowych sportowców. Oznacza bowiem zazwyczaj operację oraz wielomiesięczną przerwę, przeznaczoną na rehabilitację. Bez niej ciężko myśleć o powrocie do dawnego stylu życia. Zdarza się jednak, że takie osoby, z różnych powodów, nieszczęście związane z zerwaniem tego więzadła dotyka ponownie.
Najlepsi ortopedzi przygotowali specjalne opracowanie. Ma pomóc w leczeniu
Właśnie schemat postępowania w rewizyjnym leczeniu więzadła krzyżowego przedniego stał się przedmiotem zainteresowania 29 wybitnych ortopedów z całej Europy, wśród których znalazł się dr hab. Tomasz Piontek z kliniki Rehasport. Efektem tych prac jest artykuł opublikowany przez „Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy”. - To najważniejsze pismo związane z Europejskim Towarzystwem Artroskopii i Traumatologii Sportowej. Wybrani ortopedzi, działający w ramach ESSKA, zebrali się po to, by opracować konsensus w procesie rewizyjnego leczenia więzadła krzyżowego przedniego. Miałem zaszczyt w tym uczestniczyć, a dla lekarzy z całej Europy może to być draftem całego postępowania – mówi ortopeda z Rehasport.
To próba odpowiedzi na ważne pytania. Dr Tomasz Piontek wyjaśnia, dlaczego
A zagadnienie jest skomplikowane, bo każdy przypadek ponownego zerwania więzadła może być inny. - Debatowaliśmy o tym, jak rozpoznać uraz, jak go leczyć, jak postępować z chorym, jakie podejmować działania w zależności od wieku tej osoby. Staraliśmy się usystematyzować całą wiedzę, bo nie ma tu jasnych algorytmów postępowania. Trzeba było je stworzyć, ale nie na zasadzie, że „mi się coś wydaje”. Powstał więc wzorzec, który jest kierowany przez tych bardziej doświadczonych lekarzy ku tym mniej doświadczonym – mówi dr hab. Tomasz Piontek i dodaje, że artykuł jest też próbą odpowiedzi, dlaczego mogło dojść do ponownego uszkodzenia.
Artykuł „Management of anterior cruciate ligament revision in adults: the 2022 ESSKA consensus” jest więc zsumowaniem wiedzy 29 wybitnych ortopedów. - Połączeniem wiedzy osiągalnej z doświadczeniem ludzi, którzy się tym zajmują – kończy dr hab. Tomasz Piontek.