- To duża i prestiżowa rzecz, bo mamy do czynienia z pierwszą taką ogólnoeuropejską inicjatywą. Początkowo szkolenia będą skierowane do ortopedów z Polski, ale z czasem rozszerzymy nasze działania na kolejne kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Czechy, Bułgarię, Rumunię, Ukrainę czy Rosję – mówi dr Tomasz Piontek.
Nowa inicjatywa nosi nazwę Smith+Nephew Arthroscopy Center of Excellence, czyli w skrócie SNACE. Pod względem organizacyjnym szkolenie będzie odbywać się w czterech płaszczyznach – sekcji Kończyny Górnej, Biodra, Stopy i Stawu Skokowego oraz Kolana. Każda z nich będzie miała swojego moderatora: szkolenie z zakresu Kończyny Górnej będzie nadzorował prof. Przemysław Lubiatowski z Rehasport, Biodra dr Łukasz Luboiński z Carolina Medical Center, Stopy i Stawu Skokowego dr Andrzej Mioduszewski z Ortopediki, zaś za Kolano – dr hab. Tomasz Piontek z Rehasport. Tworzą oni Komitet Naukowy. – Projekt SNACE jest właśnie dlatego wyjątkowy, że chcieliśmy skupić wokół niego wiodące w kraju ośrodki specjalizujące się w artroskopii, a także czołowych ortopedów. Rocznie będziemy szkolić 90 ortopedów na kilku poziomach – mówi dr Piontek.
W ofercie SNACE jest bowiem trzystopniowy kurs dla młodych stażem lekarzy, w trakcie którego ortopedzi będą mogli poznać tajniki artoskopii. To poziom podstawowy, zaawansowany oraz master. Dla lekarzy posiadających już stopień zaawansowany, prowadzone będą kursy doszkalające: zarówno kadawerowe, z wizytami na bloku operacyjnym, jak i online czy w formie webinariów. Ortopedzi chętni do podniesienia swoich kwalifikacji mogą się zgłaszać do uczestnictwa w zajęciach SNACE, ale jednocześnie musza spełniać kryteria przygotowane przez Komitet Naukowy. – Nasza szkoła będzie prowadziła zajęcia dla około 90 osób rocznie – mówi dr hab. Tomasz Piontek, Dyrektor Generalny.
Ze strony kliniki Rehasport lekarzami prowadzącymi kursy i wykłady będą m.in. dr Joanna Wałecka, dr Paweł Bąkowski, lek. Maciej Pawlak, lek. Jakub Stefaniak oraz lek. Jakub Naczk.