Współpraca między uznaną w kraju kliniką medyczną Rehasport a Związkiem Piłki Ręcznej w Polce rozpoczęła się w lipcu 2013 roku. Przez kolejne lata na wsparcie mogli liczyć reprezentanci kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Kończąca się w tym roku umowa została właśnie przedłużona na cztery kolejne lata, obowiązywać będzie do końca 2028 roku.
Popisali ją: Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański, wiceprezes ZPRP prof. Bogdan Sojkin oraz Prezes Zarządu Rehasport dr n. med. Witold Dudziński.
I co kluczowe – będzie to współpraca wykraczająca poza dotychczasowe ramy, bo obejmie także uczennice i uczniów ze Szkół Mistrzostwa Sportowego prowadzonych przez ZPRP.
Prezes ZPRP Henryk Szczepański: Zdrowie reprezentantów traktujemy priorytetowo
- Jestem bardzo zadowolony, że nasza długoletnia współpraca z Rehasport będzie kontynuowana. Zdajemy sobie sprawę, że uprawianie wyczynowego sportu, niestety, nierozerwalnie łączy się z kontuzjami, zwłaszcza w tak dynamicznej i kontaktowej dyscyplinie, jaką jest piłka ręczna. Dlatego też bezpieczeństwo oraz zdrowie zawodniczek i zawodników traktujemy priorytetowo, czego dowodem jest podpisana właśnie umowa – mówi Prezes ZPRP Henryk Szczepański.
- Na jej mocy Rehasport w dalszym ciągu będzie wspierać sztaby szkoleniowe reprezentacji Polski w kwestiach opieki medycznej, zarówno w zakresie profilaktycznym, jak i rehabilitacyjnym. Specjaliści z Rehasport przez lata współpracy dali poznać się z jak najlepszej strony, na każdym kroku udowadniając swój profesjonalizm, o czym najlepiej świadczą pozytywne relacje reprezentantek i reprezentantów Polski oraz wiele udanych zabiegów i szybkich powrotów do zdrowia – dodaje Prezes ZPRP.
Prezes Rehasport dr n. med. Witold Dudziński: - Mamy wspólną wizję działania
- Zaufaliśmy sobie już ponad 11 lat temu, zdążyliśmy się świetnie poznać i wiemy, jak ta współpraca powinna wyglądać, nie tylko podczas najważniejszych sportowych wydarzeń. Mamy wspólną wizję wyczynowego sportu, ale też i wsparcia systemów treningowych zdobyczami medycyny. I to od najmłodszych lat naszych przyszłych gwiazd, bo marzeniem jest, by polska piłka ręczna doczekała się następców: Karola Bieleckiego, braci Lijewskich, braci Jureckich czy Sławomira Szmala. Ale też Iwony Niedźwiedź czy Kingi Achruk – przyznaje Prezes Rehasport dr n. med. Witold Dudziński.
- Stąd tak istotny dla nas jest ten nowy punkt współpracy, że będziemy mogli wspierać najmłodszych adeptów piłki ręcznej ze Szkół Mistrzostwa Sportowego. By już w tych juniorskich rywalizacjach mogli korzystać z wiedzy medycznej na najwyższym światowym poziomie – dodaje dr Dudziński.
Specjaliści z Rehasport zapewnią pełną opiekę medyczną reprezentantów Polski oraz uczniów ze Szkół Mistrzostwa Sportowego z zakresu urazów narządu ruchu, a także ich diagnostyki i rehabilitacji. Dodatkowo współpraca obejmuje porady dietetyczne i suplementacyjne, a także badania biomechaniczne i badania pułapów tlenowych. Cykliczne szkolenia dotyczące zagadnień medycznych są przeprowadzane nie tylko dla zawodniczek i zawodników, ale również członków sztabów medycznych kadr narodowych oraz kadry nauczycielskiej.
Zespół kliniki Rehasport składa się z ortopedów, radiologów, lekarzy medycyny sportowej, chirurgów, internistów, fizjoterapeutów, ale również z trenerów przygotowania fizycznego, biomechaników, psychologów, dietetyków i menedżerów sportowych.
Klinika jako pierwsza w Polsce otrzymała najwyższy certyfikat partnerski Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej - FIFA Medical Centre of Excellence.
Jest Oficjalnym Partnerem Medycznym ośmiu związków sportowych, m. in. Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Polskiego Związku Tenisowego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich czy Polskiego Związku Kajakowego, ale także klubów w sportach zespołowych. Opiekuje się medalistami mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, siedmioro jej pracowników pomagało polskim sportowcom podczas igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu.