Umowę partnerską podpisali w Poznaniu prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz oraz prezes zarządu Rehasport dr n. med. Witold Dudziński. Dotyczy ona opieki medycznej w zakresie związanym z urazami narządu ruchu dla zawodniczek i zawodników, w tym członków kadr narodowych. Jej warunki zostały uzgodnione przy okazji Pucharu Świata na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu.
– Z wielką radością witam wśród naszych partnerów renomowaną klinikę Rehasport, która zatrudnia najwyższej klasy fachowców. To gwarantuje znakomitą opiekę medyczną dla naszych zawodników, a na tym nam najbardziej zależało. Jesteśmy w przededniu igrzysk olimpijskich, które są najważniejszą imprezą nie tylko w tym roku, ale od 2021 roku i igrzysk w Tokio. Wierzę, że m. in. dzięki partnerstwu z kliniką Rehasport po igrzyskach w Paryżu będziemy mogli wracać nie tylko zadowoleni z kolejnych medali, ale i zdrowi – mówi prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz.
Prezes Rehasport: Kajakarstwo jest gwarancją olimpijskich medali
– Ktoś mnie ostatnio zapytał, która dyscyplina przynosi nam najwięcej radości podczas igrzysk olimpijskich, oczywiście w postaci medali. Od razu na myśl przyszła lekkoatletyka, co jest prawdą, ale też i powinna ta odpowiedź mieć dodatkowo małą gwiazdkę. Bo jak się okazuje, to kajakarstwo najdłużej, bez żadnej przerwy, dostarcza nam medali, już od 36 lat i igrzysk w Seulu – mówi prezes Rehasport dr n. med. Witold Dudziński, który zarazem jest zapalonym żeglarzem i lekarzem kadry narodowej PZŻ. Sporty wodne są mu więc szczególnie bliskie.
– Z kajakami bliższy związek mają setki tysięcy ludzi, choćby poprzez ich turystyczną odmianę. To doskonały sposób na spędzenie czynnie wolnego czasu, zarazem jednak w formie zawodowej wymaga niezwykłego przygotowania fizycznego, ale i odporności w sferze mentalnej. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu postaramy się tak współpracować z Polskim Związkiem Kajakowym, aby dołożyć tę malutką cząsteczkę w postaci najnowszych zdobyczy medycyny, która być może da nam w końcu w Paryżu ten pierwszy upragniony złoty medal olimpijski w historii – dodaje prezes Rehasport.
W ramach współpracy, specjaliści z Rehasport zapewnią i zorganizują opiekę medyczną dla reprezentantów Polski, przy współpracy ze sztabem medycznym Związku, w tym świadczenia medyczne w zakresie związanym z urazami narządu ruchu. Ponadto wskazane zawodniczki i zawodnicy skorzystają z pełnych badań z zakresu Biomechanicznej Oceny Funkcjonalnej, których pełny zakres zostanie uzgodniony z trenerami kadr narodowych po igrzyskach olimpijskich. Będzie z pewnością jednak obejmować m.in. testy w systemach: Biodex, Delos i Gamma, testy FMS i na Optojump, a także przy zastosowaniu fotokomórek.
Zespół kliniki Rehasport składa się z ortopedów, radiologów, lekarzy medycyny sportowej, chirurgów, internistów, fizjoterapeutów, ale również z trenerów przygotowania fizycznego, biomechaników, psychologów, dietetyków i menedżerów sportowych. Klinika jako pierwsza w Polsce otrzymała najwyższy certyfikat Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – FIFA Medical Centre of Excellence.
Jest Oficjalnym Partnerem Medycznym ośmiu związków sportowych, m. in. Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Polskiego Związku Tenisowego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, klubów w sportach zespołowych, a także opiekuje się medalistami mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.