Na INEA Stadionie w Poznaniu, w obecności m.in. przedstawicieli PZPN oraz Miasta Poznań, dr Michel D’Hooghe, przewodniczący Komisji Medycznej FIFA oficjalnie wręczył certyfikat Prezesowi Zarządu Rehasport, dr. Witoldowi Dudzińskiemu.
Dr Michel D’Hooghe zaznaczył: „Rehasport jest jedynym ośrodkiem medycznym w Polsce, który spełnił kryteria FIFA i plasuje się w elicie światowych sportowych klinik medycznych. Cieszymy się, że możemy rekomendować piłkarzom miejsce, gdzie profesjonalny zespół lekarzy i fizjoterapeutów kompleksowo zadba o ich formę i zdrowie”.
Prezes PZPN Zbigniew Boniek podkreślił: „To wspaniała wiadomość dla naszego sportu i polskiej medycyny. Cieszymy się z takiego uhonorowania kliniki Rehasport, placówki tak zasłużonej dla leczenia polskich piłkarzy. Życząc samych sukcesów Rehasport, liczę jednak na fantastyczne zdrowie i sukcesy polskich piłkarzy…”.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że jest to także bardzo dobra wiadomość dla Miasta i mieszkańców. „Przyznanie tytułu FIFA Medical Centre of Excellence potwierdza, że firma Rehasport świadczy usługi medyczne na najwyższym, światowym poziomie” – mówił.
Dr Dudziński dodał, że dzięki zaangażowaniu zespołu Rehasport, możliwe było spełnienie rygorystycznych warunków FIFA i przejście przez długofalowy proces przygotowania aplikacji. Ośrodek musiał wykazać się m.in. doświadczeniem klinicznym, opieką medyczną nad klubami piłkarskimi, wdrażaniem programów profilaktycznych, prowadzeniem projektów badawczych i kształceniem młodej kadry naukowej. Bardzo ważna była również pozytywna opinia PZPN, bez którego poparcia wniosek nie mógł być składany.
Dzięki współpracy z FIFA, zespół lekarzy bierze udział w kreowaniu wzorców naukowych i wyznacza kierunki rozwoju światowej medycyny sportowej. Eksperci, którzy od lat współpracują m.in. z drużyną Lecha, mają dostęp do najnowszych badań, technologii i regularnie kontaktują się z innymi placówkami, np. sztabem medycznym FC Barcelona.
Rehasport to specjalistyczna sieć klinik ortopedyczno-rehabilitacyjnych. Powstają w niej nowatorskie metody leczenia, m.in. schorzeń łąkotki, urazów barku i skoliozy. Lekarze opiekowali się m. in. członkami polskiej ekipy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, Londynie i Soczi. Są członkami Komisji Medycznej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pacjentem kliniki był m.in. Robert Lewandowski, a operacje przeszli: Kamil Grosicki, Miroslav Radović, Rafał Murawski i Jakub Kosecki.