SNACE ma za sobą pełne dwa lata działalności – instytucja powstała w trakcie pandemii i była ogromnym wyzwaniem w czasie zdalnej działalności. Jak się okazało, projekt został doskonale przyjęty w środowisku młodych ortopedów, zainteresowanych rozwojem zgodnie z najlepszymi światowymi standardami.
Początkowo szkolenie w ramach SNACE odbywało się w czterech płaszczyznach – sekcji Kończyny Górnej, Biodra, Stopy i Stawu Skokowego oraz Kolana. W zeszłym roku doszła jeszcze działalność związana z protezami i dwie nowe sekcje: endoprotezoplastyki kolana z robotyką oraz endoprotezoplastyki biodra. Smith&Nephew ma jedną z najbardziej rozwiniętych robotyk na świecie, gdzie sztuczna inteligencja wspomaga operacyjne zakładanie stawów.
Słowenia i Izrael w najbliższym czasie, a później - kolejne kontynenty
- Znacznie rozszerzyliśmy system nauczania, teraz to już 55 trenerów z niemal całej Europy. Na nasz SUMMIT przyjechały osoby odpowiadające w S&N za rozwój firmy w części Azji oraz Afryce i Europie. To wskazuje kierunek, w którym nasza szkoła będzie się rozwijać. Ta współpraca między specjalistami z wielu krajów jest bardzo twórcza i coraz więcej kolejnych państw chce ją mieć u siebie.
Stąd wejście SNACE do Słowenii i Izraela, ale w niedalekiej przyszłości zapewne także do krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki – mówi Dyrektor Generalny SNACE dr hab. Tomasz Piontek, ortopeda z Rehasport.
Styczniowy SUMMIT zgromadził 130 osób – nie tylko założycieli szkoły, ale też trenerów i dziesięciu najlepszych uczestników kursów. To ci, których prace związane z otrzymaniem certyfikatu ukończenia SNACE okazały się najlepsze i mogli zaprezentować ich wyniki przed wybitnymi ortopedami.
340 uczestników kursów, które odbywają się również poza Polską
Działania edukacyjne SNACE skupiają się na szkoleniu lekarzy na trzech poziomach: początkującym, średniozaawansowanym i zaawansowanym. Podstawowy kurs trwa cały rok, łączy w sobie tak webinary, jak i później pracę na kadawerach. Przy czym te ostatnia jest możliwa po zaliczeniu sprawdzianu z części teoretycznej, poznaniu wszystkich niezbędnych procedur. Przed otrzymaniem certyfikatu każda osoba musi przedstawić swój przypadek leczenia z ostatniego roku, wykorzystać wiedzę zdobytą na kursie. W 2022 roku odbyło się aż 39 kursów kadawerowych i 27 webinarów. W kursach uczestniczyło 340 młodszych i starszych ortopedów.
W 2023 roku swoją edukacyjną działalność rozpocznie również sekcja leczenia ran, pod kierownictwem prof. dr. hab. Tomasza Banaszewskiego. To bardzo ważny kierunek rozwoju, który pozwoli na prawidłowe postępowanie zwłaszcza w leczeniu trudnych przypadków ortopedycznych.
Ze strony Rehasport trenerami są: prof. dr hab. Przemysław Lubiatowski, dr hab. Tomasz Piontek, dr Michał Konik, dr Paweł Bąkowski, dr Jakub Naczk, dr Joanna Wałecka, dr Jakub Stefaniak oraz lek. Maciej Pawlak.
Nowoczesna technologia wspiera medycynę. SNACE na tym skorzysta
- Nasz SUMMIT był poświęcony podsumowaniu poprzedniego roku, który znów okazał się bardzo istotny w procesie rozwoju SNACE. Jednocześnie wytyczyliśmy też plany rozwojowe, a te są związane z postępem naukowym i technologicznym. Także z wejściem do ortopedii rzeczywistości rozszerzonej, która jest przyszłością. Jesteśmy odbierani już nie tylko w Europie jako pionierzy nowej formy nauczania i czujemy, że to jest właściwe. Wymiana myśli między specjalistami i nauczycielami daje nam ogromne możliwości – podkreśla Dyrektor Generalny dr hab. Tomasz Piontek.