Dr n. med. Jakub Stefaniak jest ortopedą w klinice Rehasport. Kilka lat temu był lekarzem kadry narodowej kobiet w piłce ręcznej, od lutego 2019 roku jest lekarzem kadry narodowej w tenisie. Był z reprezentantkami Polski w kwietniu tego roku w Radomiu, gdy Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch i Alicja Rosolska pokonały Rumunki 4-0 w meczu Billie Jean King Cup. Będzie też na finałach tych zawodów w Glasgow w pierwszej połowie listopada.
Dr Stefaniak będzie łączyć piłkę nożną z tenisem
- Będę w stanie to pogodzić, bo specyfika pracy w Polskim Związku Tenisowym i Lechu jest zupełnie inna. Tenis to sport indywidualny, opiekuję się zawodnikami i prowadzę ich z dystansu, nie jestem z nimi codziennie. Ci najlepsi mają swoich fizjoterapeutów, lekarzy, a ja tylko z nimi współpracuję, czasem pomagam, także w funkcjach edukacyjnych. To nie jest bezpośrednia opieka, a taka będzie właśnie w Lechu. Tu trzeba być cały czas z drużyną, kontrolować stan piłkarzy i otoczyć pełną opieką. Dotyczy to codziennej pracy, ale także meczów i zgrupowań. Specyfika jednej i drugiej roli jest całkowicie odmienna – mówi dr Jakub Stefaniak.
Dr Stefaniak: Nie zostałem rzucony na głęboką wodę
Ortopeda z Rehasport przyznaje, że wcześniej konsultował się z lekarzami z kliniki, którzy przed nim pełnili tę funkcję. A z piłkarzami Lecha pracowali m.in. dr hab. Tomasz Piontek, dr Andrzej Pyda, dr Paweł Bąkowski czy ostatnio lekarze: Paweł Cybulski i Damian Bartkiewicz. - Przyglądałem się już, jak wygląda ich praca w klubie, Damian zaczął mnie w nią teraz wprowadzać. W mojej ocenie fajnie zostałem przyjęty przez drużynę i ta współpraca wygląda obiecująco. Pomaga mi to, że nie zostałem rzucony na głęboką wodę, bo pracę z zawodnikami światowego formatu mam już za sobą. Łatwiej mi się teraz w nią wdrożyć – przekonuje dr Jakub Stefaniak.
Tak wygląda współpraca w sztabie medycznym
Nowy lekarz klubowy potwierdza, że rozmawiał już o swojej roli z szefem sztabu medycznego Lecha prof. Krzysztofem Pawlaczykiem. - On jest głównym lekarzem, pośredniczy w rozmowach i działaniach między sztabem medycznym, trenerskim i zespołem. Razem będziemy podejmować decyzje, korzystając z doświadczenia wynikającego ze specjalizacji – mówi dr Stefaniak.
Debiut nowego lekarza – w meczu z Dinamem Batumi
Niewykluczone, że sztab medyczny zasili jeszcze jedna osoba, która będzie wspomagać dra Jakuba Stefaniaka. - Przez pewien czas będzie to jeszcze Damian Bartkiewicz, ale on później przejmie obowiązki w Akademii Lecha i na nich się skupi. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało, ale prawdopodobnie ktoś jeszcze będzie potrzebny do pomocy lekarskiej – opowiada klubowy ortopeda, który wspomagał już piłkarzy podczas przedsezonowych sparingów. Jako klubowy lekarz zadebiutuje w rewanżowym meczu z Dinamem Batumi w Gruzji w drugiej rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji (28 lipca).
Rehasport wieloletnim partnerem medycznym Lecha Poznań
Dr Jakub Stefaniak jest pracownikiem kliniki Rehasport, która od 2006 jest oficjalnym partnerem medycznym Lecha Poznań. Klinika ta, jako pierwsza w Polsce, otrzymała najważniejszy certyfikat Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej - FIFA Medical Centre of Excellence. Jest też certyfikowanym partnerem Australian Institute of Sport, a w kraju posiada pod swoją opieką kilka związków sportowych, m.in. Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, Polski Związek Tenisowy czy Polski Związek Żeglarski.